Mt 8,23-27

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna: Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Wyobraź sobie jezioro otoczone z obu stron górami. Na jeziorze jest łódź, w niej Jezus wraz z uczniami. Jezus śpi, uczniowie może łowią ryby, może rozmawiają. Nagle zrywa się wiatr, zaczyna padać, słychać grzmoty i błyskawice. Uczniowie wpadają w panikę, a Jezus uspokaja burzę.

Prośba o owoc medytacji: o zaufanie Jezusowi

  1. …wielka burza na jeziorze, tak że fale zalewały łódź; On zaś spał.

Zrywa się wielka burza, woda wpada do łodzi, wiatr przechyla łódź z jednej strony na drugą. Uczniowie panikują, ponieważ Jezus śpi. Czy rzeczywiście jest możliwe, aby w takich warunkach spać? A może ta burza nie jest tak gwałtowna? Może nie ma realnego zagrożenia? Może tylko uczniowie aktualną sytuację spostrzegają jako zagrażającą ich życiu?

Jakie są twoje burze? Jak je postrzegasz, jak ich doświadczasz? Jakiej pomocy wtedy potrzebujesz?

Bóg przychodzi do ciebie również w burzy, jaki zauważasz sens twoich życiowych burzy?

  1. Potem wstał, zgromił wichry i jezioro i zapanowała głęboka cisza.

Wydaje się, że interwencja, działanie Jezusa prowadzi do głębokiej ciszy. Tam raczej nie ma fajerwerków, Aktywność Jezusa może wydawać się nie widowiskowa i mogą nie dziać się cuda w bardzo ludzkim rozumieniu. Jezus nie potrzebuje tworzyć widowiska, być oklaskiwanym. On przychodzi w ciszy i raczej przywraca normalność, pomaga w podejmowaniu się codziennego trudu, obowiązków, pomaga przyjmować rzeczywistość taką, jaka jest. Jak dostrzegasz działanie Jezusa w swoim życiu? Może Jego przychodzenie na ratunek jest inne niż ty oczekujesz? Jakiej ty interwencji oczekujesz od Jezusa? Zauważ te sytuacje, kiedy Jezus bez nagłaśniania działa w twoim życiu. Zobacz również jaką ciszę wprowadza w twoje życie relacja z Jezusem, jak doświadczasz tej ciszy.

  1. Czemu bojaźliwi jesteście, ludzie małej wiary?

Obecność Jezusa przy uczniach nie pozbawiła ich lęku, obawy o życie. Mało prawdopodobne jest, aby zupełnie można było żyć bez strachu, niepokoju, lęku. Ważne jest jednak szukanie tego, co daje mi poczucie bezpieczeństwa, co uczy mnie zaufania. Co, jakie zdarzenia uczą cię ufności Jezusowi? Co/kto daje tobie poczucie bezpieczeństwa, bycia zaopiekowanym?

  1. Spotkaj się z Jezusem tak jak potrafisz.

Możesz porozmawiać z Nim o swoich burzach, a możesz po prostu z Nim być ….

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).

 

 

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *