Mt 6,7-15
Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.
Prośba ogólna: Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).
Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Jezus uczy uczniów modlitwy Ojcze nasz. Zobacz miejsce, w którym są, może ktoś im towarzyszy. Może i ty jesteś z nimi…
Prośba o owoc medytacji: abym coraz bardziej ufał Bogu
1.Modląc się nie bądźcie gadatliwi… Albowiem wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, zanim jeszcze Go poprosicie.
Powyższe słowa mówią jakiej relacji z nami pragnie Bóg i jak bardzo zna nas i nasze potrzeby oraz że nie muszę się wysilać, by o wszystkich brakach i potrzebach mówić. Mogę po prostu być i doświadczać Jego obecności. Nie przez moje wielomówstwo będę wysłuchany i nie przez jakieś moje zasługi, ale dlatego że jestem Jego ukochanym dzieckiem. A może Bóg też chce być słyszany, rozumiany, może nie chce być tylko <<spełniaczem>>, <<zaspokajaczem>> moich żądań, potrzeb. Może On też pragnie mojej uwagi, mojej obecności, mojego słuchania?
Zobacz jaka jest twoja modlitwa? Może teraz w okresie Wielkiego Postu warto, abyś zweryfikował modlitwę, swoje motywacje – dlaczego modlisz się, jaka jest twoja wytrwałość i regularność w modlitwie…
2. Zaufanie
Modlitwa Ojcze nasz wypowiadana bardzo świadomie może budzić w nas różne emocje, niekoniecznie te, które nazwalibyśmy przyjemnymi. Trudne mogą być do całkowitej akceptacji m.in. słowa: bądź wola Twoja (niby tak chcemy, ale denerwujemy się jak nasze plany nie wychodzą), chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj (czy czasem nie wydaje się nam, że dostajemy inny chleb niż potrzebujemy?). Tylko coraz bardziej ucząc się zaufania możemy odczuwać coraz większą zgodę na prośby zawarte w modlitwie Ojcze nasz. Zrób wgląd w siebie jak wypowiadasz słowa tej modlitwy: co one w Tobie rodzą, co to mówi o twoim zaufaniu Jemu?
3.Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski.
Przebaczenie to trudny temat dla większości z nas i często mylony z zapomnieniem. Przebaczyć to jednak nie znaczy zapomnieć, ale zaakceptować fakt, że zostałem skrzywdzony. Przebaczyć to znaczy podjąć decyzję, że nie będę dłużej pielęgnował swojej krzywdy i być może będę umiał winowajcy dobrze życzyć. Spójrz dzisiaj jednak bardziej na siebie, bo być może właśnie sobie samemu jest najtrudniej przebaczyć. Przebaczenie sobie i innym daje wolność, daje możliwość nie tkwienia w przeszłości, ale bycia w teraźniejszości i robienia kroku do przyszłości.
Jeśli jest ci trudno coś sobie lub innym przebaczyć to wzbudź w sobie dzisiaj chociaż pragnienie przebaczenia.
Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.
Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).
Dodaj komentarz
Chcesz dołączyć do dyskusji?