Mt 5,13-16
Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.
Prośba ogólna: Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).
Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Wyobraź sobie swój dom, pokój, w którym stoi, wisi lampa. Jest wieczór, zapal lampę i zauważ co dzięki światłu, które ona daje możesz zauważyć. Poczuj ciepło światła, jego blask.
Prośba o owoc medytacji: abym pragnął być solą ziemi i światłem dla innych
- Wy jesteście solą ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak…
Jezus nazywa nas solą ziemi. Sól ma różne właściwości: oczyszcza, daje smak, konserwuje, podnosi walory potraw. Jest więc bardzo ważnym składnikiem, nadającym i wydobywającym smak. Sól może jednak utracić swój smak, jeżeli nie będzie odpowiednio pielęgnowana, przechowywana. Może nie jest to znane nam, ale w miejscu, gdzie Jezus żył, sól była pozyskiwana z Morza Martwego i wymagała oczyszczenia i odpowiedniego przechowywania, inaczej nie nadawała się do użycia. Jezus nazywając więc ciebie solą, mówi ci jak bardzo jesteś ważny i jak bardzo potrzebujesz zadbać o siebie, by móc i czuć smaki swojego życia i jednocześnie nadawać smaki swojemu życiu i życiu w miejscach, w których jesteś. Smaki nie zawsze muszą być przyjemne, każdy z nas ma swoje ulubione i takie, których nie lubi. Jedne i drugie są ważne i smakowanie wszystkich pozwala na poczucie ich pełni, różnorodności i odnajdywaniu swoich ulubionych. Czasem zdarza się, zwłaszcza, gdy towarzyszy nam pośpiech, że połykamy pokarm i nawet nie wiemy, jak on smakował. Smakuj dzisiaj to co jesz, pijesz. Zauważ, że gdy jesz jakąś mieszankę składników (np. sałatkę), to jeden z nielubianych smakowo składników może czasem nawet podnieść walor smakowy całej potrawy, a czasem sprawić, że nie jesteś w stanie tego zjeść, a czasem właśnie musisz dodać soli, by móc to danie zjeść. I chyba podobnie jest w naszym życiu …
Zastanów się co dla ciebie znaczy, że jesteś solą ziemi? Jaki smak ty nadajesz swojemu życiu? Jaki smak dajesz innym? Jak dbasz o swój smak? Co kształtuje twój smak? Jak relacja z Jezusem wpływa na twój smak?
- Wy jesteście światłem świata. Lampę umieszcza się na świeczniku, aby świeciła wszystkim, którzy są w domu.
Jezus ponownie mówi o nas: jesteśmy światłem świata i mamy świecić innym. Lampa rozświetla ciemność, umożliwia zauważanie tego, czego w ciemności nie można zobaczyć, oświetla drogę, którą idziemy, umożliwia bycie na właściwej ścieżce, pozwala uniknąć zabłądzenia. Wydaje się jednak, że nie może oślepiać. Światło, które daje ma być dostosowane do osoby, która z niego korzysta. Ma pomagać w drodze, w życiu. Ty też potrzebujesz światła, które oświetla twoja drogę, które oświetla twoje wnętrze, pozwala oglądać ciemniejsze przestrzenie, odnajdywać to, co jest ukryte, niewidoczne. Może czasem nie być to przyjemne, wręcz może być bolesne, ale tylko to, co jest widoczne, uświadomione daje nam zrozumienie siebie, swoich zachowań i jeśli potrzeba może być przez nas zmieniane.
Jakim światłem świecisz dla innych? Co jest światłem, które dajesz najbliższym w ich i swojej codzienności? Co jest światłem dla ciebie?
Może pozwolisz dzisiaj Jezusowi oświetlić swoje wnętrze i pooglądać ciemniejsze zakamarki?
Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.
Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).
Dodaj komentarz
Chcesz dołączyć do dyskusji?