Mt 4,12-17.23-25

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna: Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: zobacz scenę z Ewangelii: ludzie przychodzący do Jezusa

Prośba o owoc medytacji: o odwagę przemiany mojego myślenia

  1. Nawracajcie się …

a) Nawracać się – z greckiego metanoia, oznacza zmieniać, przemieniać swoje myślenie, umysł, uczucia, odnawiać się duchowo. Tydzień temu zachęcałam Was do podsumowania roku – czy zauważyłeś również zmiany w swoim myśleniu, postrzeganiu i odbieraniu siebie, innych, w tym również Boga, rzeczywistości, w której żyjesz? Jaki kierunek zmian dostrzegasz – czy zbliżały cię do Boga, kierowały ku życiu czy blokowały cię przed życiem, oddalały od Boga?

b) Być może pierwsze skojarzenie, które masz słysząc te słowa, dotyczy kolejnych wyrzeczeń, postanowień, postów, straty. Może więc samo rozumienie tego słowa już wymaga twojej zmiany myślenia? Może zmiana prowadzi do odkrycia nowych zasobów, nowego potencjału – jakich, jakiego?

  1. Słowo ma moc przemiany. Czytając Słowo Boże, dzisiejszą Ewangelię, słuchając Słowa Bożego, medytując je przemieniasz się. Możesz nie dostrzegać tego od razu, potrzeba czasu, aby poczuć i zobaczyć zmiany, ale one dzieją się. Poczytaj i posmakuj Słowo, tam, gdzie obecnie jesteś fizycznie i/lub mentalnie.

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *