Mt 23,23-26
Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.
Prośba ogólna: Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).
Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Wyobraź sobie kubek. Na zewnątrz jest on czysty, lśniący, a wewnątrz ma osad, fusy po kawie lub herbacie.
Prośba o owoc medytacji: powróć do prośby ogólnej, pobądź z nią
- … zaniedbujecie to, co najważniejsze w Prawie: sprawiedliwość, miłosierdzie i wiarę.
Zastanów się co dla ciebie znaczy być sprawiedliwym, miłosiernym i wierzącym. Zastanów się również jakimi wartościami kierujesz się w życiu? Co jest dla ciebie najważniejsze w twojej codzienności, relacjach? Jak ty sam dla siebie jesteś ważny? Często biegamy, jeździmy bez zatrzymania, gonimy za czymś nie wiadomo za czym i po co, może szukamy zajęć by nie spotkać się z tym co najważniejsze, bo może jest to trudne. Odnajdź w sobie ścieżki, które prowadzą do tego co najważniejsze, ścieżki, na których możesz się zatrzymać i spotkać się ze sobą, z Bogiem, swoją codziennością, z tym czego szukasz i pragniesz.
- … oczyszczacie zewnętrzną stronę kielicha i misy, a wewnątrz pełno w nich zdzierstwa i chciwości.
Jezus mówi ostre słowa do faryzeuszy, pokazuje im ich obłudę, nieuczciwość, powierzchowność i nadmierną dbałość o zewnętrzny wizerunek. Ale czy my sami nie jesteśmy czasem jak faryzeusze? Jezus pokazuje, że ważniejsze jest to, co jest w środku, co dzieje się we wnętrzu człowieka, jakie są jego motywacje działania. Jeśli komuś pomagam, to mam wiedzieć, dlaczego: czy dlatego, aby dostać pochwałę, być docenionym czy dlatego, że chcę, aby komuś było lepiej, bo chcę przyczynić się do powstania większego dobra. Pierwsze działanie, czyli zadbanie o swój wizerunek (choć to jest ważne) często bazuje na lęku, że źle wypadnę, co o mnie pomyślą inni (Bóg?). Drugie zaś na bardziej czystym pragnieniu ocalenia dobra, drugiego człowieka. Obie motywacje mogą występować razem, ale zauważ, która jest głównym motorem twojego działania.
Podobnie jest z praktykami religijnymi – one mają wypływać z naszej relacji z Bogiem, są zewnętrznym znakiem tej relacji, nie chodzi więc o to, by było ich dużo i długo, ale jeśli się czegoś podejmuję to dlatego, że wiem, że to mnie zbliża do Boga, że mam poczucie coraz większej więzi z Nim. Nie raz działamy z powodu lęku, np. że spotka nas kara Boża. Zobacz co stoi za twoimi działaniami? Warto poznać swoje motywacje, bo tylko wtedy możemy je zmieniać.
- Spójrz na siebie oczami Boga…
… czyli z miłością i łagodnością. Doświadczenie miłości, bycia kochanym przemienia nas, oczyszcza nasze motywacje, zmienia nasze nastawienie do siebie i drugiego człowieka. Zostań w tym doświadczeniu, tak jak potrafisz.
Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.
Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).
Dodaj komentarz
Chcesz dołączyć do dyskusji?