Mt 18,1-5.10.12-14

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna: Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Zobacz krajobraz górski: szczyty, doliny, łąki. W górach jest pasterz z dużym stadem swoich owiec. Pasterz zauważa, że jednej z owiec brakuje. Idzie jej szukać i odnajduje. Poczuj jego radość z powodu odnalezienia owieczki.

Prośba o owoc medytacji: abym przyjął, akceptował siebie takim jakim teraz jestem, tak jak Bóg mnie przyjmuje i kocha 

 

1.Szukać i odnaleźć.

Pasterz gubi jedną ze swoich 100 owiec, zostawia więc wszystko, by ją odnaleźć. Na całość stada składa się 100 owiec. Być może zagubiona owca była niesforna, nieposłuszna, ale mimo to potrzebna, bo pasterz idzie jej szukać.

Myślę, że każdy z nas ma takie doświadczenie w swoim życiu, że bardzo pragnął, aby jakaś jego cząstka została zgubiona, zapomniana. Cząstka, której nie lubimy, która stwarza nam trudności, być może której się wstydzimy. Warto tę zagubioną cząstkę odnaleźć, bo tylko wtedy jesteśmy całością. Bóg również przez nią do nas przychodzi. Jest ona z jakiegoś powodu ważna, coś o nas do nas mówi. Ona również nas tworzy. Bez niej stajemy się wybrakowani jak stado mające 99 owiec. Św. Ignacy z Loyoli mówi: Ten, kto popełni błąd, niech nie upada na duchu, bo i błędy pomagają dla zdrowia duszy. Zagubiona, zapomniana, wyparta cząstka też jest potrzebna dla zdrowia duszy.

Jaką cząstkę siebie zagubiłeś, jakiej nie akceptujesz? Odszukaj ją, zobacz co do ciebie mówi, ocal ją i zjednocz ze sobą.

2…. jeśli się nie zmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.

Co to znaczy stać się jak dziecko? Jakie jest dziecko? Dziecko zazwyczaj jest aktywne, kreatywne, asertywne (umie mówić, pokazywać czego chce i mówić nie), spontaniczne, ufne, wrażliwe, umie okazywać swoje emocje (cieszy się, płacze, smuci się, złości się), potrafi być w tu i teraz (małe dzieci raczej nie myślą o tym, co było, ani o przyszłości), jest ciekawe świata.

Jakim ty jesteś dzieckiem? Jakie cechy zostały przykryte maską i do czego ona jest ci potrzebna?

Zachęcam cię, abyś, poszukał w sobie dziecka, które jest spontaniczne, proste, które potrafi płakać i śmiać się, które ufa i dziękuje za wszystko co dostaje. To dziecko ma swoje potrzeby, łatwo je zranić, ma swoje pragnienia i marzenia, przeżywa frustracje. We wszystkim jest jednak szczere, bez masek. Pozwól sobie na doświadczanie tego co teraz się dzieje w tobie, na odczuwanie smaków, które przynosi życie. Jeśli czujesz smutek, to go czuj, jeśli czujesz gniew to go czuj, jeśli czujesz radość to ją czuj. Bądź w tym, co robisz – jak pijesz herbatę to poczuj jej zapach i smak, jak jesz to poczuj smak tej potrawy.

3.Spotkanie.

Może teraz Jezus przychodzi do ciebie, szuka ciebie jak tej zagubionej owcy, bo jesteś Mu potrzebny, bo bardzo cię kocha takim jakim jesteś teraz. Spotkaj się z Nim tak jak potrafisz.

 

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).

 

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *