Mt 12,46-50

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna: Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Jezus przemawia do tłumu. Zobacz miejsce, gdzie jest – może wewnątrz świątyni. W tym czasie Maryja wraz z krewnymi przychodzą do Jezusa. Ktoś ze gromadzonych zauważa Ich i oznajmia Jezusowi Ich przybycie. Jezus jednak nie wychodzi do przybyłych ludzi, lecz zaczyna wyjaśniać co to znaczy być matka, siostrą i bratem.

Prośba o owoc medytacji: o łaskę poznawania moich motywacji w kontakcie z innymi

  1. … kto wypełnia wolę mojego Ojca, … , ten jest moim bratem, siostrą i matką.

Wola Boża to miłość, która szuka sposobu wyrażenia siebie w konkretnych okolicznościach.  To nie przeznaczenie. To szukanie odpowiedzi na pytanie: Jak mogę w danej konkretnej sytuacji służyć Bogu? Pełnić wolę Bożą to również rozpoznawać swoje pragnienia i podążać za pragnieniami serca jak najbardziej wolnego. To znaczy serca, które w swoich wyborach kieruje się większa chwałą Bożą, czyli tym, co przynosi większe dobro. Nie wystarczy bowiem chodzić do Kościoła, modlić się. Nasze życie modlitwy ma przekładać się na konkretne działania w naszym życiu.

Możesz spojrzeć na życie Jezusa. On najdoskonalej żył zgodnie z wolą Bożą. Zobacz, co to znaczyło w Jego życiu.

Spójrz na swoje życie: jak Ty rozpoznajesz i wypełniasz wolę Bożą? Czym kierujesz się w swoich wyborach?

  1. … chcieli z Nim rozmawiać …

Do Jezusa przychodzi Maryja wraz krewnymi, bo chcą z Nim rozmawiać. Naturalna ciekawość nakierunkowuje nas na pytanie: o czym chcą rozmawiać. Ciekawsze jednak może być pytanie: co takiego się w nich dzieje, że chcą o czymś porozmawiać, z jakiego powodu jest to ważne, co to robi w nich, że idą do Niego, aby porozmawiać, a nie czekają na może bardziej dogodny czas na rozmowę?

Spójrz na swój kontakt z innymi: dlaczego o czymś mówisz, co takiego się w tobie dzieje, że musisz coś powiedzieć, albo że przemilczasz coś. Co takiego dzieje się w twoim kontakcie z drugim człowiekiem, że coś mówisz lub unikasz rozmowy?

  1. Spotkanie i rozmowa.

Jak wygląda Twoje spotkanie z Jezusem? Jak często się z Nim spotykasz? Kto mówi i o czym? Rozmowa wymaga też słuchania. Kto słucha i jak słucha?

 

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).

 

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *