,

Mt 11,20-24

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna: Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Zobacz miasta: Korozain – położone w górach w północnej Galilei, ok.3 km od Kafarnaum i Betsaidę – małą wioskę rybacką położoną na północnym brzegu Jeziora Galilejskiego. W tych miastach Jezus przebywa, chodzi, naucza, czyni cuda. Mimo, iż Jezus spędza tam dużo czasu, ludzie zachowują się tak, jakby Go nie było, jakby nie znali Go.

Prośba o owoc medytacji: o doświadczenie obecności Jezusa

  1. Biada tobie (…) Bo gdyby (…) działy się cuda…

W Korozain i Betsaidzie Jezus dokonał najwięcej cudów, jednak mieszkańcy tych miast nie nawrócili się. Może warto zastanowić się, dlaczego? Jest to ciekawe, bo z jednej strony ludzie oczekują cudów, Jezus je robi i nie ma to wpływu na życie tych ludzi. Może oczekiwania ludzi mijają się z tym, co otrzymują od Jezusa? Może zafiksowanie się na swoich oczekiwaniach nie pozwala dostrzec cudów Jezusa? Stąd miasta te słyszą dość mocno brzmiące słowa Jezusa: biada tobie … Ciekawe wydaje się również to, że bardziej grzesznym miastom mogłoby być łatwiej dostrzec cuda i nawrócić się. Czy nie jest podobnie z nami? Czy czasem nie jest tak, że jak chodzimy prawie codziennie do Kościoła, modlimy się pięć razy dziennie to myślimy o sobie w sposób wyidealizowany, odbiegający od prawdy? Zmiana może nastąpić tylko wtedy, kiedy będziemy mogli stanąć w prawdzie i zobaczyć swoje realne ja – swoje dobre i trudne strony i przyjąć je, zaakceptować. Być może czasem nam się wydaje, że gdyby Jezus dokonał czegoś szczególnego w naszym życiu to wtedy nasza wiara wyglądałaby zupełnie inaczej. Czyli jak? Może postaw sobie pytanie czy potrzebujesz wciąż nowych cudów czy może większej uważności, by zobaczyć obecność Jezusa w swoim życiu i cuda, które robi dla ciebie.

2. Zmiana.

Pomyśl, jakiej zmiany potrzebujesz, aby bardziej żyć pełnią życia w Bogu, aby bardziej doświadczać Jego miłości i dzielić się nią z innymi. Zmiana może oznaczać zrobienie czegoś więcej lub mniej, zrobienie czegoś innego, albo zaprzestanie.

  1. Bo gdyby w Sodomie działy się cuda, które się w tobie dokonały, przetrwałaby aż do dnia dzisiejszego.

Cud w ścisłym znaczeniu to zdarzenie, którego nie da się w sposób racjonalny wytłumaczyć. Nie mniej można chyba uznać za cud w szerszym znaczeniu wszystko to, co pomaga nam żyć: własne siły, pracę, najbliższych itd. Zobacz co tobie pomaga przeżyć dzień, co daje ci siłę, motywację w twojej codzienności.

 

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).

 

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *