Medytacja Mt 9,32-37

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna:Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Jezus wraz z uczniami chodzi po miastach i wsiach i naucza w synagogach. W miejscach, w których bywa uzdrawia ludzi. Pewnego dnia ludzie przyprowadzają do Jezusa niemą osobę, z której Jezus wyrzuca demona. Człowiek ten zaczyna mówić, słyszeć. Wszyscy obserwujący ten cud są bardzo zdziwieni.  Może ty też jesteś obecny w tej scenie.

Prośba o owoc medytacji: o doświadczenie Bożej miłości

  1. Relacja z Jezusem.

W medytowanym fragmencie ewangelii Jezus przedstawiony jest jako cudotwórca, którego działalność między innymi polega na uzdrawianiu ludzi. W tamtych realiach historycznych w Palestynie uważano, że wszystkie choroby są wynikiem opętania przez szatana. Stąd uzdrawianie często wiązało się z wyrzucaniem złego ducha. Prawdopodobnie też ludzie żyjący w tamtym czasie potrzebowali bardzo realnych cudów, znaków, aby uwierzyć w Boga. Czy jednak rzeczywiście Bóg dał nam swojego Syna, tylko po to, aby uzdrawiał nas z różnych chorób? Czy o taką relację Mu chodziło? Dlaczego my chcemy ciągłych uzdrowień? Może wynika ono, z lęku przed śmiercią fizyczną, która jest pewnym etapem w naszym życiu. Może więc warto bardziej zabiegać o relację miłości z Bogiem, która jest życiodajna, trwała niż wciąż prosić o kolejny cud uzdrowienia (choć pragnienie bycia zdrowym, bogatym jest naturalne i samo w sobie jest dobre, ale nie może być pierwszą motywacją w naszej relacji z Bogiem)?

Jakiej ty relacji z Bogiem szukasz, czego od niej oczekujesz?

  1. Wielkie żniwo.

W Palestynie na żniwa jest bardzo mało czasu ze względu na panujące tam warunki pogodowe. Stąd była potrzeba wielu robotników, aby móc zebrać wszystkie owoce, plony. Odnieś to do swojego życia. Niech tym polem, z którego trzeba zebrać owoce będzie twój dzień. Jakże często można usłyszeć, że dzień przeleciał przez palce, czas ucieka, jedne święta się kończą, a już mówimy, że za chwilę będą następne.

Zastanów się co jest twoim żniwem? Jak znajdujesz czas na zbieranie żniwa? Jeśli nie znajdujesz, to co możesz zrobić, jakich zmian w swoim dniu dokonać, aby znaleźć?

  1. Jezus litował się nad ludźmi.

Jezus widząc zagubionych, poranionych ludzi lituje się nad nimi, okazuje swoją miłość, nie mówi im, że są nieudacznikami. Dzisiaj ty spójrz na siebie i innych z łagodnością, miłością. Jeśli chcesz zrób coś dla siebie dobrego, dla najbliższych.

Medytacja:Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

 

Rozmowa końcowa:Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *