Medytacja Mt 7,6.12-14

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna: Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Zobacz bramę szeroką i wąską. Brama wąska prowadzi do Królestwa Niebieskiego, brama szeroka to wygnanie na wieczną tęsknotę za Bogiem. Jak wyglądają bramy, z czego są zrobione? Przy wąskiej bramie czeka Jezus na tych, którzy przychodzą. Zobacz jak pomaga On ludziom zdejmować niepotrzebny bagaż i przeprowadza ich przez wąską bramę. Bądź obecny w tej scenie.

Prośba o owoc medytacji: o spotkanie z Jezusem

1.Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie.

Wydaje się to łatwe. Chcemy sami dostawać dobro więc dobro mamy dawać innym. Dlaczego więc czasem nam to nie wychodzi lub z dużym trudem przychodzi spełnić? Co takiego dzieje się we mnie, że czasem łatwiej jest mi nieprzyjemnie odezwać się do drugiej osoby niż z życzliwością? Co mną kieruje w moich znajomościach, przyjaźniach?

Może warto, abyś spojrzał najpierw na siebie, może tu tkwi odpowiedź na powyższe pytanie.  Zobacz więc jak traktujesz siebie? Czego sobie życzysz? Ile i jaki rodzaj życzliwości masz do siebie? A następnie zastanów się: jakim dobrem dzisiaj obdarujesz drugą osobę? Czego ona potrzebuje? Co chcesz jej dać?

2. Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia…

Czy to możliwe, aby Pan Bóg stworzył bramę, przez którą ciężko będzie dostać się do nieba? Czy to możliwe, aby chciał, aby tylko nieliczni mogli przyjść do Niego? Odpowiedź nasuwa się sama: nie! Bóg pragnie, aby każdy człowiek mógł zanurzać się w Życiu, aby każdy człowiek mógł doświadczać tego, co jest życiodajne i aby każdy mógł się spotkać ze swoim Bogiem-Ojcem, który czeka na człowieka.

Co takiego może się dziać, że ta brama staje się za ciasna do przejścia? Wydaje się, że najbardziej prawdopodobną tezą jest to, że bagaż z którym chcemy przejść przez tę bramę jest za duży. Co w nim możemy dźwigać? Otóż wszystko to, co wiąże się z światem materialnym, nasze zabezpieczenia finansowe, rzeczowe jak i to co wiąże się z naszym światem emocjonalnym, psychicznym: przekonania z dzieciństwa: muszę sobie zasłużyć, muszę perfekcyjnie wykonać zadanie, aby inni mnie akceptowali, muszę … Zobacz, jaki jest twój bagaż, co w nim nosisz? Co chcesz zostawić? 

3. Na szczęście jest dobra wiadomość: Jezus czeka na Ciebie i może pomóc Ci przejść tę bramę. Spotkaj się z Jezusem, może właśnie koło ciasnej bramy. Może teraz On pomoże Ci rozpakować bagaż i przeprowadzi cię przez tę bramę … pozwól Mu na to.

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54). 

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *