Medytacja Mt 6,7-15

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna: Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Prawdopodobnie scena, w której Jezus uczy Modlitwy Pańskiej ma miejsce na Górze Błogosławieństw na północnym brzegu Jeziora Genezaret, w okolicach Kafarnaum. Zobacz jezioro, górę, zbocze góry porośnięte trawą. Poczuj zapach tamtego powietrza. Na tym zboczu jest Jezus, a wokół niego tłum ludzi. Czy też tam jesteś? Posłuchaj, co Jezus mówi o modlitwie, jak ona powinna wglądać, jak wypowiada słowa Ojcze nasz….

Prośba o owoc medytacji: o pragnienie wejścia w żywą, intymną relację z Bogiem

  1. Dzisiejszy tekst zachęca nas do refleksji nad modlitwą. Jakie miejsce zajmuje ona w Twoim życiu? Czym dla Ciebie jest, jaką ma wartość? Jak wygląda: jak się modlisz, ile czasu, o jakiej porze, w jakim miejscu? Czy sposób modlitwy pomaga Ci pogłębiać relację z Bogiem? Dlaczego modlisz się (chcesz wyprosić łaski, pragniesz spotkania z Bogiem, modlisz się z lęku przed karą)? Jak traktujesz swoją modlitwę: czy nie jest przypadkiem jakimś rodzajem amuletu, czarodziejskiej różdżki, która ma rozwiązać wszystkie Twoje problemy; czy też jest spotkaniem dwóch osób dających sobie nawzajem Miłość?

W Komentarzu Żydowskim do Nowego Testamentu możemy przeczytać : Kiedy się modlicie nie czyńcie swej modlitwy ustaloną (powtarzalną, mechaniczną), ale (prośbą o) zmiłowanie i błaganiem przed Wszechobecnym niech będzie błogosławiony (Awot 2,13). Może więc dzisiaj jest czas, byś coś zmienił w swojej modlitwie, może jest czas, byś wszedł w modlitwę, która nie jest dla Ciebie łatwa, może jest czas, byś znalazł swoje ciche, pustynne miejsce na spotkanie z Bogiem ?

  1. Modląc się zaś nie paplajcie jak poganie… (za Grecko-Polski Nowy Testament)

Modlitwa jest wejściem w najbardziej intymne spotkanie ze Stwórcą, dlatego Jezus mówi, by nie być gadatliwym. Zobacz, czy w intymnym spotkaniu z drugim człowiekiem (co nie jest jednoznaczne ze spotkaniem erotycznym, lecz jest czymś głębszym, czymś czego stale trzeba się uczyć – zachęcam do refleksji na czym polega intymna relacja) płynie z Twoich ust słowotok? Czy raczej jest to cichy szept, milczenie, patrzenie, kontemplowanie się nawzajem prowadzące do wzajemnego poznawania się? Bóg pragnie pełnej jedności z Tobą, zjednoczenia w Miłości. Jak odpowiadasz na Jego pragnienie? (Pamiętaj jednak, że aby móc wchodzić w bliskie relacje z innymi, z Bogiem, najpierw trzeba zaprzyjaźnić się ze sobą, poznać siebie, swoje uczucia i pragnienia.)

  1. niech się spełnia Twoja wola jak w niebie, tak i na ziemi…

Wolą Boga jest Twoje zbawienie, Twoje szczęście, Twoje życie w głębokiej radości. Radości, która jest niezależna od sytuacji zewnętrznej, Twojego zdrowia, Twoich finansów. Zauważ, że wola Boga wciąż, nieustannie spełnia się na ziemi i w niebie. Zatem tu i teraz możesz doświadczać głębokiego poczucia szczęścia. Jakie jest szczęście, którego doświadczasz, jak je odczuwasz, czy je zauważasz? Na czym polega Twoje życie z pasją, dla szczęścia? Jak możesz zmienić swoje myślenie, schematy, by jeszcze więcej móc doświadczać radości teraz, w Wielkim Poście – przecież to z miłości do Ciebie Jezus umarł na Krzyżu i dał Ci siebie Zmartwychwstałego?

  1. Odmawiając na koniec modlitwę Ojcze nasz, wsłuchaj się w wypowiadane słowa. Mów je z dużą uważnością. Może poczujesz, które Cię szczególnie porusza…

 

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *