Medytacja Mt 6,6-15

(do rozważania został wzięty również werset 6, który jest kontekstem poprzedzającym)

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna:Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Jezus uczy uczniów jak mają się modlić. Może są w jakimś pomieszczeniu, może uczniowie siedzą wokół Jezusa, który tłumaczy, by nie być na modlitwie gadatliwym, by nie czynić nadmiernych gestów, ale by w ciszy swojego mieszkania spotkać się z Bogiem. Zobacz jak zasłuchani są uczniowie, jak przyjmują słowa, które wypowiada Jezus. Może Ty jesteś z nimi …

Prośba o owoc medytacji: o spotkanie z Jezusem

  1. Gdy ty się modlisz, wejdź do swego mieszkania, zamknij za sobą drzwi i módl się do Ojca …

Kiedy wchodzisz do swojego mieszkania i zamykasz drzwi za sobą, to zazwyczaj oznacza, że wchodzisz do najbardziej intymnego miejsca dla Ciebie. Jeśli masz nieporządek w mieszkaniu to nie wpuścisz obcych ludzi, ale jedynie tych, z którymi łączą Cię bliskie relacje, którym ufasz i przy których czujesz się bezpiecznie i nie musisz udawać kogoś kim nie jesteś.

Może dlatego Jezus mówi dzisiaj, aby na modlitwę wejść do swojego mieszkania, bo tylko tam możesz prawdziwie spotkać się z Żywym Bogiem. Gdzie jest Twoje mieszkanie (to może być konkretne pomieszczenie, to może być również jakaś przestrzeń w Tobie), w którym spotykasz się z Bogiem? W jakim celu spotykasz się z Bogiem? Jak wygląda to spotkanie? Co Ci daje spotkanie z Nim?

Jeśli nie masz takiego mieszkania to poszukaj go w sobie …

  1. W dzisiejszej ewangelii Jezus uczy nas modlitwy Ojcze nasz.

Dla naszego rozwoju duchowego ważne jest, aby była zarówno modlitwa indywidualna jak i wspólnotowa. Wszyscy jesteśmy córkami i synami Boga, dlatego możemy razem mówić Ojcze nasz. Gdy zaś sami wypowiadamy słowa Modlitwy Pańskiej modlimy się w intencji innych (mówimy: chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj, a nie daj mi). Oba rodzaje modlitw są potrzebne, tak jak w życiu miło jest spotkać się ze znajomymi, ale potem dobrze jest pobyć samemu. Warto pamiętać o innych i troszczyć się o nich, ale gdy zaniedbamy siebie to nie wystarczy nam siły dla innych.

Jak dbasz o równowagę między modlitwą wspólnotową i indywidualną? Czym karmi Cię modlitwa wspólnotowa a czym indywidualna?

  1. Zachęcam Cię do ćwiczenia:

pierwsza część: pomyśl i zobacz, jak wygląda Twoja najczęstsza modlitwa

druga część: wyobraź sobie, że idziesz pomodlić się do pokoju, miejsca, gdzie zazwyczaj modlisz się. Zbliżasz się i widzisz, że tam czeka już na Ciebie Jezus. Jak wówczas wygląda Twoje spotkanie z Nim (Twoja modlitwa), co robicie?

Jakie różnice zauważasz?

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).

 

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *