Medytacja Mt 1,18-24

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna:Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Józef śpi w swoim domu, może trochę niespokojnie, bo jest to trudny czas dla Niego. Podjął decyzję, że zostawi Maryję, gdyż jest w ciąży, bo nie On jest Ojcem dziecka. Zobacz jak weśnie przychodzi do Józefa Anioł i mówi Mu, aby został z Maryją i dzieckiem, które urodzi.

Prośba o owoc medytacji: abym kierował się w swoich wyborach większa chwałą Bożą

  1. Józef … Nie chciał jej zniesławić.

Sytuacja Józefa wydaje się nie do pozazdroszczenia. Ma w swoich planach poślubić narzeczoną Maryję i w tym czasie dowiaduje się, że jest Ona w ciąży. Jak mógł się czuć? Przypuszczalnie miał w sobie trudne uczucia, może złość, żal… Mimo to, nie chce zniesławić Maryi, czyli nie chce Jej oczernić, zepsuć reputacji, ale chce ocalić Ją jako człowieka. Wydaje się, że Józef potrafi oddzielić osobę od czynu (choć tu oczywiście Maryja nie zrobiła nic złego, ale o tym Józef jeszcze nie wiedział). Więcej, Józef w końcu przyjmuje Ją do siebie. Nie zważa na ludzkie osądy, kieruje się większą chwałą Bożą.

Jak Ty przeżywasz i jak się zachowujesz w trudnych chwilach w relacjach z innymi? Jaką masz otwartość na siebie i (D)drugiego? Jakie jest Twoje przyjęcie drugiej osoby? Co masz w sobie z Józefa?

2. Emmanuel to znaczy „Bóg jest z nami”.

Bóg jest z nami i w każdym z nas. Spójrz na siebie, na najbliższych, męża, żonę, dzieci, współsiostry, współbraci jako na tych, w których jest Bóg. W tym ostatnim tygodniu adwentu zadbaj o relacje w domu, w pracy. Może w tym roku przedświąteczne przygotowania będą bardziej skupiały się na stworzeniu ciepłej atmosfery, rozbudzeniu miłości, która gdzieś przygasa wśród tysiąca różnych obowiązków. Może przygotowaniem do świąt będzie wspólne wyjście na lodowisko, wspólna rozmowa, wspólnie obejrzany film. Zobacz, co wymaga odkurzenia i poukładania przed Bożym Narodzeniem w Twojej rodzinie.

3. Spotkaj się z Józefem i Maryją. Bądź z Nimi. Czego to spotkanie Cię uczy? Trwaj w tym.

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).

 

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *