Medytacja Mt 11,20-24

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna:Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Zobacz miasta: Korozain – położone w górach w północnej Galilei, ok.3 km od Kafarnaum i Betsaidę – małą wioskę rybacką położoną na północnym brzegu Jeziora Galilejskiego. W tych miastach Jezus przebywa, chodzi, naucza, czyni cuda. Mimo, iż Jezus spędza tam dużo czasu, ludzie zachowują się tak, jakby Go nie było, jakby nie znali Go. Bądź obecny w tej scenie, może jesteś przy Jezusie, a może wśród mieszkańców tych miast.

Prośba o owoc medytacji: o odwagę nawracania się (zmiany myślenia),by być bliżej Boga

1.Biada tobie …

a)W Korozain i Betsaidzie Jezus dokonał najwięcej cudów, jednak mieszkańcy tych miast nie nawrócili się. Działalność Jezusa nie spowodowała zmian w tych ludziach. Co zatem musiałby jeszcze Jezus zrobić, aby Ci ludzie dokonali zmiany swojego życia?

Być może czasem nam się wydaje, że gdyby Jezus dokonał czegoś szczególnego w naszym życiu to wtedy nasza wiara wyglądałaby zupełnie inaczej. Czyli jak? I jakich cudów potrzebujesz? Czy może bardziej potrzebujesz zauważenia tego, co Jezus czyni w twoim życiu, Jego obecności w twojej codzienności? Spójrz na swoje życie, na swój dzień – gdzie i jak zauważasz obecność Jezusa?

b)Jezus mówi, że szybciej nawróciłby się Tyr i Sodoma, czyli miasta pozornie bardziej grzeszne. Co takiego mogło sprawić, że właśnie te bardziej grzeszne miasta miałyby się nawrócić szybciej niż te pozornie dobre?

Czy nam też nie jest trudno nawrócić się, czyli zmienić nasze myślenie? Czyż czasem nie jest tak, że jak chodzimy codziennie do Kościoła, modlimy się pięć razy dziennie to myślimy o sobie w sposób wyidealizowany, odbiegający od prawdy? Zmiana może nastąpić tylko wtedy, kiedy będziemy mogli zobaczyć swoje realne ja – swoje dobre i trudne strony i przyjąć je, zaakceptować. Dopiero wówczas mogą zadziać się zmiany. Spójrz w głąb siebie i zobacz to, co jest dobre, co jest twoim potencjałem, oraz to co, jest trudne, niechciane. Za wszystko, co odkryjesz podziękuje Jezusowi.

2.Zmiana.

Pomyśl, jakiej zmiany potrzebujesz, aby bardziej żyć pełnią życia w Bogu, aby bardziej doświadczać Jego miłości i dzielić się z nią z innymi. Zmiana może oznaczać zrobienie czegoś więcej lub mniej, zrobienie czegoś innego, albo zaprzestanie. Co to zazmiana, pozwól sobie na doświadczanie jej w najbliższym czasie.

Medytacja:Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa:Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).

 

 

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *