Medytacja Mk 8,14-21

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna:Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Jezioro. Jezus wraz z uczniami jest w łodzi. W pewnym momencie uczniowie orientują się, że zabrali ze sobą tylko jeden bochenek chleba. Prawdopodobnie czują spory niepokój z tego powodu, bo przestają słyszeć co mówi Jezus. Jezus to zauważa i zadaje im pytanie, czy nie pamiętają, że wcześniej już były podobne sytuacje i On o nich zadbał? A gdzie Ty jesteś w tej scenie?

Prośba o owoc medytacji: abym nauczył się dostrzegać to, co mam i widzieć dobro w innych

  1. Dlaczego rozmawiacie o tym, że nie macie chleba? (…) Czy nie pamiętacie już…

Uczniowie martwią się, że zabrali ze sobą tylko jeden bochenek chleba, że może im zabraknąć. Ich troska jest tak ogromna, że przestają słuchać Jezusa. A On widzi ich niepokój i zadaje pytanie: dlaczego nie rozumieją, dlaczego nie pamiętają, że zawsze o nich dbał. Ta troska o brak uniemożliwia uczniom trwanie w chwili obecnej, czerpanie radości z tej chwili i z tego co jest.

Czyż nie jest podobnie w naszym życiu? Rozmawiamy, martwimy się tym, że czegoś nie mamy. Całą naszą uwagę kierujemy ku brakom, które widzimy w nas, w innych, w naszej egzystencji. Czyż nie zadajemy pytań: czemu tak mało mnie kochasz, dlaczego mi nie dajesz tej czy innej rzeczy, dlaczego ja nie mam czegoś? Tak łatwo zobaczyć jest to, czego nie ma. Jest to paradoks: widzieć to czego nie ma i nie widzieć tego co jest! Dlaczego łatwiej jest czuć się nieszczęśliwym z powodu braku niż szczęśliwym z powodu, tego co mam? Dlaczego łatwiej jest wytknąć komuś czego mi nie daje niż podziękować za to co daje? Jaka jest Twoja pamięć do dobra, które otrzymujesz?

a.Popatrz na siebie: co masz dobrego w sobie, co w sobie lubisz, co dobrego robisz dla siebie i innych.

b.Popatrz na najbliższych, na męża, żonę, dzieci, siostry, współbraci: co od nich dostajesz, jakie dobro od nich doświadczasz.

c.Spójrz na swoje życie: jakie dobro doświadczasz od Boga w swojej codzienności poprzez ludzi, których stawia na Twojej drodze, sytuacje, otoczenie i przyrodę.

Podziękuj Bogu za to co masz, co dostajesz.

  1. Wsiądź do łodzi, w której jest Jezus wraz z uczniami. Wsłuchaj się w słowa Jezusa. niech Twoje oczy widzą, uszy słyszą, a serce czuje. Jeśli chcesz …

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).

 

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *