Medytacja Mk 5,21-43

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna: Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Zobacz jak Jezus przypływa na brzeg jeziora. Tam oczekuje na Niego tłum ludzi. Usłysz zgiełk, głosy, rozmowy. Jair – jeden z przełożonych synagogi, podchodzi do Jezusa. Pada na kolana i prosi, aby Jezus poszedł z nim i uzdrowił jego umierającą córkę. Jezus idzie z Jairem. W pewnym momencie kobieta, która od 12 lat choruje na krwotok dotyka płaszcza Jezusa i zostaje uzdrowiona. W końcu Jezus przybywa też i do domu Jaira. Uzdrawia dziewczynkę. Zobacz wszystkich uczestników wydarzeń, jak wyglądają, jak patrzą, jak się poruszają, co czują. Gdzie Ty jesteś?

Prośba o owoc medytacji: abym pozwolił dotykać się Jezusowi i pragnął przyjmować wolność, którą mi daje

1.Przyjdź i połóż na nią ręce, aby wyzdrowiała…. (…)….Jeśli tylko dotknę Jego płaszcza, odzyskam zdrowie.

 Wiara w uzdrawiającą moc dotyku Jezusa zaprowadziła Jaira i cierpiącą kobietę do Syna Bożego. W jaki dotyk wierzyli, może nie chodzi tylko o fizyczny dotyk? Można przecież też dotknąć kogoś słowem, spojrzeniem, zachowaniem. Dotykać można przyjemnie, z miłością, ale też chłodno i kąśliwie. Z pewnością jednak, aby dotyk mógł zaistnieć musi dojść do bezpośredniej relacji, spotkania i to między osobami, które nie są dla siebie obojętne. Jaki jest Twój dotyk w relacjach z innymi ludźmi, w stosunku do siebie? Co chcesz przez niego powiedzieć innym, sobie?

2. Dotknięcie Jezusa oznaczało uzdrowienie. Jego dotyk przywracał wolność. Czy i jak pozwolisz Jezusowi dotknąć się? On pragnie dać Ci wolność tam, gdzie jej jeszcze potrzebujesz. Zobacz, gdzie, jakie przestrzenie w Tobie potrzebują wolności. Zauważ jednak, jak wielkie zaufanie Jezus ma do Ciebie, skoro chce, abyś był w pełni wolnym człowiekiem. Wolnym, czyli odpowiedzialnym za swoje decyzje i życie. On będzie Cię wspierać, ale to Ty rozeznajesz i podejmujesz decyzje jak chcesz rozwijać i przeżyć swoje Życie. Czasami (a może często?) nie dajemy wolności innym , lubimy innych kontrolować, nawet nie dajemy prawa do innego sposobu myślenia. Miłość to nie kontrola, ona nie zna ograniczeń. Ona może rozkwitnąć tylko w wolności. I już teraz pozwala Ci doświadczać Pełni Życia w Bogu. Jak to zauważasz w swoim życiu? Jaką wolność dajesz innym i sobie? Jaka miłość z niej wypływa? Jak odnajdujesz w sobie głęboką radość płynącą ze spotkania z Bogiem? Jak dzielisz się nią z innymi?

3. Jezus pragnie też, abyś w wolności spotykał się z Nim. Nie po to, by coś uzyskać, wyprosić, nie z lęku, ale z prawdziwego, głębokiego pragnienia spotkania. Zatem spotkaj się z Jezusem z miłości i pobądź w Jego obecności, tak jak potrafisz i czujesz.

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *