Medytacja Mk 5,21-43

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna:Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu. (CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Jezioro. Jezus wychodzi z łodzi na brzeg, gdzie czeka na Niego tłum ludzi. Jeden z mężczyzn – Jair pada do stóp Jezusowi i prosi, by uzdrowił jego umierającą córeczkę. Jezus idzie z tym mężczyzną do jego domu.  Również wszyscy zgromadzeni ludzie idą za Jezusem, może są jakieś przepychanki, każdy chce być jak najbliżej Jezusa. Jest też tam kobieta, która z powodu krwotoku była uważana za nieczystą. Podchodzi z tyłu do Jezusa i dotyka jego płaszcza. Po czym staje się zdrowa. Jezus chwilę z nią rozmawia. Potem dalej idzie do domu Jaira, w tej drodze pozwala towarzyszyć tylko swoim uczniom. Wchodzi do domu, gdzie leży umierająca dziewczynka, chwyta ja za rękę i mówi, aby wstała. Dziewczynka wstaje. Bądź w tej scenie obecny tak jak potrafisz.

Prośba o owoc medytacji: o spotkanie i zaufanie Jezusowi

  1. Dotyk.

Jair prosi Jezusa, by położył ręce na jego córkę. Kobieta z krwotokiem dotyka płaszcza Jezusa. Oni proszą o dotyk, bo wierzą w uzdrawiająca moc Jego dotyku.

Jakie Twoje miejsca potrzebują dotyku Jezusa, potrzebują uzdrowienia? Poproś, by Jezus te miejsca dotykał. Pozwól Mu na to.

Dotyk Jezusa jest uzdrawiający, jaki Ty dajesz dotyk najbliższym (w znaczeniu dosłownym i przenośnym, bo dotknąć można słowem, mimiką, spojrzeniem ….)

  1. …spojrzał wkoło, by zobaczyć tę, która to zrobiła.

Jezus szuka kontaktu z człowiekiem, chce go zobaczyć, pragnie z nim być w relacji. Tu kobieta wystraszyła się, że coś źle zrobiła. Miała jednak odwagę podejść i pokazać się Jezusowi. Nie usłyszała żadnych wyrzutów od Jezusa, lecz słowa, które były ciepłe, które mogły dawać nadzieję.

Jak Ty przyjmujesz innych, jak dbasz o kontakt i relacje z najbliższymi?

  1. Jezus powiedział do umierającej dziewczynki: wstań.

Do Ciebie Jezus też kieruje słowo: wstań. Co to dla Ciebie znaczy?

 

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).

 

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *