Medytacja Mk 3,31-35

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna: Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Dom: jak wygląda z zewnątrz i wewnątrz? W środku  jest tłum ludzi, którzy słuchają Jezusa. Zobacz, jak wyglądają ludzie, jak siedzą, na czym siedzą. Zauważ Jezusa, który jest pośrodku nich. Ktoś podchodzi do Niego i mówi, że na zewnątrz stoją Jego Matka i krewni. Zobacz Maryję wraz z tymi, z którymi przyszła. Gdzie Ty jesteś?

Prośba o owoc medytacji: o poznanie mojej tożsamości w Bogu

  1. Wtedy przyszła Jego Matka i bracia. Stojąc na zewnątrz, prosili, aby Go przywołać.

Co mogła czuć Maryja czekając na zewnątrz budynku? Ona jest Matką Jezusa, nie wchodzi jednak do środka. Dlaczego? Czym się kieruje? Jaka jest Jej relacja z Synem? Czego Maryja uczy Cię w tej sytuacji?

Spójrz na swoje relacje: z dziećmi, bliskimi. Jak się w tym czujesz? Jak reagujesz, gdy bliscy Tobie każą czekać? Jakie jest Twoje czekanie, bycie na zewnątrz? Co to dla Ciebie znaczy?

  1. Kto jest moją matką i braćmi? (…) kto wypełnia wolę Boga, ten jest moim bratem, siostrą i matką.

Jak wypełniasz wolę Bożą? Co nią jest i jak ją odnajdować? Bóg stwarza świat i nas z Miłości, zatem można powiedzieć, że Jego wolą jest to, abyś był szczęśliwy, abyś miał w sobie głęboką radość, którą czerpiesz z życia w relacji z Nim. Sposób, w jaki to osiągniesz i rodzaj środków, jakich użyjesz zależy od Ciebie. Odnajdź w sobie pragnienia, marzenia dotyczące życia osobistego, zawodowego, które czujesz, że są wyjściem ku Życiu i zestaw je ze swoimi talentami i ograniczeniami (czyli stań w pokorze, w prawdzie o sobie, tak jak potrafisz). Zobacz, w jaki sposób i co możesz zrealizować oraz na ile prowadzi to Ciebie do Pełni Życia w Bogu dzisiaj, tu i teraz?

  1. Jezus swoją postawą pokazuje, że kto chce pełnić wolę Boga, musi opuścić swoją rodzinę, najbliższych. Nie chodzi tu o fizyczne odizolowanie, ale może to mieć znaczenie symboliczne, aby iść swoją drogą. Opuścić rodzinę również znaczy poznać swoją tożsamość i na nowo wejść w relację. Może nie musisz mieć takich samych przekonań jak Twoi przodkowie, może nie musisz mieć takiego zawodu jak Twoi rodzice, może nie musisz modlić się jak Twoja babcia? Może Twoja droga jest inna, bo jesteś jedyny i niepowtarzalny, nikt więcej nie ma przecież takiego kodu DNA jak Ty! Jaka jest Twoja tożsamość? Kim jesteś? Kim się czujesz? Kim jesteś w oczach kochającego Boga Ojca? Posłuchaj, jak Bóg Ci odpowiada.

 

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *