Medytacja Mk 3,31-35

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna:Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu. (CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Jezus jest prawdopodobnie w jakimś domu. Mnóstwo ludzi siedzi wokół Niego. W tym czasie przychodzi do Jezusa Maryja wraz z kuzynostwem. Pytają się o Jezusa, chcą się z Nim spotkać. Jedna ze zgromadzonych osób idzie do Jezusa i mówi Mu, że rodzina przyszła do Niego. Wtedy Jezus zaczyna wyjaśniać kto należy do Jego rodziny. Gdzie Ty jesteś w tej scenie?

Prośba o owoc medytacji: o spotkanie się z Jezusem

  1. Stojąc na zewnątrz prosili, aby Go przywołać.

Matka Jezusa wraz z Jego kuzynami przychodzi do Niego. Chcą zobaczyć się z Jezusem, ze względu na tłum nie wchodzą do środka, ale pozostają na zewnątrz. Z tej pozycji z pewnością nie są w stanie słyszeć, co mówi Jezus. Będąc na zewnątrz nie mogą też spotkać się z Jezusem.

Ty też, jeśli chcesz spotkać się z Jezusem, innymi ludźmi, z sobą nie możesz stać na zewnątrz. Spójrz na siebie, na swoją postawę; co jest Twoim staniem na zewnątrz? Co jest tłumem, który może czasem uważasz za przeszkodę, ale który też potrzebuje i chce spotkać się z Jezusem?A może ten tłum jest pomocą w spotkaniu, może on pomaga Ci na wejście do środka, by usłyszeć i spotkać się z Jezusem, by spotkać się z innymi i by w końcu spotkać się z samym sobą? Pomyśl w jaki sposób ten tłum może być tą pomocą? Co jest dla Ciebie byciem w środku, czego to od Ciebie wymaga?

 

  1. Jezus wyjaśnia w dzisiejszej ewangelii, że Jego matką i bratem jest ten, kto wypełnia wolę Boga.

Myślę, że wielokrotnie zastanawiamy się nad pytaniem co to jest wola Boga. Czyż nie jest ona wypełnianiem przykazania miłości? Gdy kierujemy się w życiu miłością, większym dobrem, niesiemy ludziom miłość zbliżamy się do Boga, żyjemy coraz bardziej pełnią życia w Bogu. To przecież jest wola Boża. Jednak, aby ją dobrze wypełniać trzeba słuchać Jezusa, nie tylko słyszeć.

Jak wypełniasz wolę Bożą w swoim życiu? Jak poznajesz co jest większym dobrem? Jak realizujesz w konkretny sposób niesienie miłości innym? W jaki sposób okazujesz sobie miłość?

 

  1. Przyjdź do Jezusa. Nie stój na zewnątrz, ale wejdź do środka i spotkaj się Nim tak jak potrafisz. (Jeśli trzeba poczekać, aby inni wyszli, nakarmili się – poczekaj, a potem dopiero wejdź.)

 

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

 

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).

 

 

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *