Medytacja Mk 2,23-28

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna: Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Pole porośnięte dojrzałym zbożem. Zobacz kłosy, ścieżki, pogodę. Zobacz Jezusa wraz z uczniami idących pomiędzy zbożem. Zrywają kłosy i jedzą ziarna. Niedaleko stoją faryzeusze oburzeni tym faktem. W szabat przecież nie wolno kosić , młócić i oczyszczać zbóż. A to właśnie według faryzeuszy robili uczniowie Jezusa. Posłuchaj ich zarzutów. Zobacz jak reaguje na to Jezus? Co mówi? Zobacz czy też tam  jesteś, co robisz, czujesz?

Prośba o owoc medytacji: aby, moim najważniejszym celem była relacja z Jezusem

  1. Faryzeusze mówili….: Zobacz! Robią w szabat to, czego nie wolno.

Możemy przypuszczać, że ani uczniowie ani Jezus nie mieli problemu z tym, że w szabat zrywali kłosy zbóż, by zaspokoić swój głód. Wiedzieli, po co, to robią. Problem zaś mieli faryzeusze, którzy trzymali się litery prawa, którzy byli nieelastyczni, zamknięci w swoich schematach. Może nawet bardziej skupiali się na innych, byli bardziej zainteresowani cudzym życiem (zwłaszcza błędami innych), niż swoim. Jak zatem mogli budować swoją relację z Jezusem nie wchodząc w nią!?

Kto lub co stoi w centrum Twojego życia? Jak Ty budujesz relację z Jezusem, jak walczysz o czas na spotkanie z Nim?

  1. Szabat jest ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu.

Św.Ignacym w CD 23 mówi: …rzeczy na powierzchni ziemi stworzone zostały dla człowieka i po to, by mu służyć pomocą w zmierzaniu do celu, dla którego został stworzony.

Jak to wygląda w Twoim życiu? Czy wiesz, po co coś robisz, nabywasz lub czegoś nie robisz? Jak rzeczy, które ostatnio nabyłeś pomagają Ci w zbliżeniu się do Boga? Jak Twoje życie religijne wpływa na Twoją relację z Bogiem i z najbliższymi? Zastanów się nad celowością podejmowania lub nie podejmowania różnych spraw, obowiązków, np. dawania darowizn, prezentów, pisania sms-ów, uśmiechania się, bycia obrażonym, milczenia, kłócenia się, jechania na pielgrzymkę lub zostania w domu, brania udziału w rekolekcjach (dlaczego akurat takich?), itp. Poznaj motywacje, którymi kierujesz się w swoim codziennym życiu.

  1. Zachęcam Cię do wejścia w medytowaną scenę. Kim w niej jesteś? Co robisz? Z kim rozmawiasz? Co czujesz? Podążaj za poruszeniami (mogą być zarówno przyjemne jak i nieprzyjemne), które się w Tobie pojawiają. Na koniec podziękuj Bogu za to, co dzieje się w Twoim sercu.

 

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *