Medytacja Mk 1,21-28

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna:Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: W szabat Jezus wraz z uczniami przyszedł do Kafarnaum, kilkutysięcznej osady leżącej nad Jeziorem Galilejskim w pobliżu ujścia Jordanu. W mieście stacjonował garnizon wojskowy, był urząd celny i była też synagoga, do której wszedł Jezus i zaczął nauczać ludzi, którzy tam byli obecni. W synagodze był również opętany człowiek. Jezus dokonuje więc egzorcyzmu i wyrzuca z niego złego ducha. Obecni ludzie dziwią się temu co widzą i słyszą. Bądź obecny w tej scenie.

Prośba o owoc medytacji: abym doświadczył mocy działania Jezusa w moim sercu

1.Jego nauka budziła zdziwienie…

Sposób mówienia, może też działania Jezusa budził zdziwienie u ludzi. Czego mogli oni oczekiwać, dlaczego czuli zdziwienie?

Co Ciebie zadziwia w nauce Jezusa, w Jego działaniu? Czego spodziewasz się od Jezusa? Czym Jezus Ciebie zaskakuje w Twoim życiu?

2. … duch nieczysty, wstrząsając gwałtownie tym człowiekiem i krzycząc donośnym głosem, wyszedł z niego …                                

a.Zły duch wstrząsa człowiekiem – nie daje wolności, ogranicza człowieka, pozbawia możliwości wyboru, decyzji. Bóg daje człowiekowi wolność, mówi jeśli chcesz. Daje wolność, bo jesteś Jego ukochaną córką / synem, do którego ma zaufanie. Czym dla Ciebie jest wolność i jak uczysz się z niej korzystać? W jaki sposób Twoje decyzje przyczyniają się do większej chwały Bożej?

b.Szatan krzyczy, jest głośny, spektakularny, musi być widowiskowy, aby być atrakcyjnym zauważalnym. Bóg przychodzi w ciszy, do głębi Twojego serca, robi to bez krzyku, nie potrzebuje rozgłosu. Bogu zależy tylko na relacji miłości z Tobą. Bożą obecność możesz odnaleźć we wszystkich rzeczach, tych bardzo prostych jak chodzenie, patrzenie, rozmowa, smakowanie. Jak dzisiaj do Ciebie przyszedł Bóg, gdzie i w jakich działaniach Go dostrzegłeś?

3.Tak często oczekujemy, że Bóg nas czymś zaskoczy, że drugi człowiek nas zaskoczy, oczywiście pozytywnie. A może dzisiaj zadaj sobie pytanie, czym Ty możesz Boga zaskoczyć, czym zaskoczysz dzisiaj swojego męża, żonę, dzieci, a może siebie …?

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).

 

 

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *