Medytacja Mk 12, 13-17

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna: Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Zobacz Jerozolimę. Jest tam świątynia. Teraz jest w niej Jezus. Różni ludzie przychodzą do Jezusa. W pewnym momencie wchodzą faryzeusze i zwolennicy Heroda, wysłani przez uczonych w Piśmie. Spójrz na nich, być może juz po minie widać że nie przyszli z czystą intencją.  Zadają bowiem podchwytliwe pytanie. Usłysz odpowiedź Jezusa. Bądź w tej scenie obecny, tak jak umiesz.

Prośba o owoc medytacji: o zaufanie Jezusowi

  1. Czemu wystawiacie mnie na próbę?

Faryzeusze chcą przyłapać Jezusa na słownym przewinieniu, chcą znaleźć pretekst, by móc postawić konkretne zarzuty przeciw Niemu. Jezus o tym wie. Zachowuje jednak spokój: pyta się dlaczego to robią.

Zastanów się czy zauważasz podobne sytuacje w swoim życiu, w swoim postępowaniu wobec innych? Jakie? Dlaczego mają one miejsce?

  1. Oddajcie cesarzowi, co cesarskie, a Bogu to, co Boskie.

Można powiedzieć, że słowa te oznaczają, abyśmy byli sprawiedliwi, uczciwi i oddani sprawie, którą się zajmujemy, czyli żeby w naszym życiu nie było bylejakości. Nie możemy ślizgać się po życiu, tylko je przeżyć, doświadczyć, smakować. Odnieś to do swojego życia, zobacz czy i gdzie jest bylejakość. Czym się przejawia? Dlaczego jest? Co możesz zrobić, czego potrzebujesz, aby żyć w pełni?

  1. Nie zważasz na ludzką opinię, lecz nauczasz drogi Bożej zgodnie z prawdą.

Jezus kierował się w całym swoim ziemskim życiu wolą swojego Ojca. Wiedział, że wszystko, co jest robione dla chwały Bożej jest też zawsze czynione dla dobra człowieka. Bóg jest Miłością, więc i wszelkie działania Jezusa wypływały z tej Miłości i dla tej Miłości. Prośba ogólna, którą mówisz na początku medytacji, mówi o takiej właśnie czystości intencji / motywacji w naszym życiu.

Zobacz czym Ty się kierujesz we własnym życiu, w swoich relacjach, w podejmowanych działaniach? Dlaczego coś robisz albo nie podejmujesz się? Niech ta refleksja dotyczy zarówno, życia osobistego, zawodowego jak również sfery religijnej.

  1. I byli pełni podziwu dla Niego.

Patrz na Jezusa, przyglądaj się, podziwiaj Go tak jak umiesz. Jezus podziwia też Ciebie. On kocha Cię takiego, jaki tu i teraz jesteś. Pozwól Jezusowi, aby On mógł Ciebie podziwiać.

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *