Medytacja Mk 10,28-31

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna:Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Jezus rozmawia ze swoimi uczniami. Zobacz miejsce, w którym są, może siedzą, może stoją. Cała rozmowa dotyczy tematu wejścia do królestwa Bożego. Piotr w pewnej chwili mówi, że oni – uczniowie zostawili wszystko i poszli za swoim Mistrzem. Wtedy Jezus mówi prawdopodobnie niełatwe słowa, że każdy kto opuści swoich najbliższych, a także dom, pole otrzyma stokroć więcej i życie wieczne w przyszłości. Zobacz, jak uczniowie przyjmują te słowa. Bądź obecny w tej scenie.

Prośba o owoc medytacji: o pragnienie, by w centrum mojego życia był zawsze Jezus

  1. Opuścić dom, braci, siostry, matkę, ojca, dzieci albo pole ze względu na

a. Co to znaczy opuścić tych, którzy są nam bliscy, których kochamy? Wydaje się, że jest to absurdalne i niemożliwe. Czego więc może oczekiwać Jezus? Co to dla Ciebie znaczy?

b. Każdy z nas ma różne przywiązania, schematy, przekonania, jakąś słuszną prawdę na wszystko, nieuporządkowane uczucia, którym pozwala na rządzenie sobą. Tak wielokrotnie trudne jest to wszystko opuścić, zmienić, spojrzeć inaczej, z innej perspektywy. W jakiś sposób sami robimy siebie więźniami swoich różnych ograniczeń. Dlaczego? Co to Ci daje?Jezus zaś zaprasza każdego z nas do wolności, czyli posługując się językiem św. Ignacego do obojętności (por. CD 23), czyli by w dojrzały i odpowiedzialny sposób wybierać w życiu to, co przybliża mnie do celu, jakim jest pełnia życia w Bogu i odrzucać to, co mnie odciąga od osiągnięcia tego celu.

Czym Ty się w życiu kierujesz? Kto lub co stoi w centrum Twojego życia, Twoich decyzji?

  1. …otrzyma stokroć więcej teraz, a życie wieczne w przyszłości.

Choć wydaje się, że każdy z nas powinien czuć ogromna radość z tej obietnicy, to jednak z jakiegoś powodu wcale nie jest tak łatwo opuścić to wszystko, o czym mowa w pkt.1. Dlaczego? Może jednym z powodów jest to, że trudno nam się zatrzymać na 10-15 minut, by zobaczyć, uświadomić sobie czym dzisiaj zostałem obdarowany, co jest tą stokrotnością, która dzisiaj dostałem? Teraz jest może dobra chwila, byś choć prze kilka minut popatrzył sobie na miniony dzień, kilka dni i dostrzegł dary od Boga, prezenty, które od Niego dostałeś. Zacznij od tych najprostszych: możesz oddychać, patrzeć, uśmiechać się, chodzić … Podziękuj za wszystko Jezusowi.

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).

 

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *