Medytacja Mk 10, 28 -31
Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.
Prośba ogólna: Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).
Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Zobacz Jezusa i uczniów. Przyjrzyj się jak wyglądają, jak są ubrani, w jaki sposób odnoszą się do siebie. Usłysz o czym rozmawiają. Posłuchaj, jak Jezus mówi, że każdy kto opuści swój dom, rodzinę, dostanie stokroć więcej, dostanie życie wieczne. Odnajdź siebie w tej scenie. Zobacz, poczuj, co w Tobie powodują słowa Jezusa.
Prośba o owoc medytacji: o wolność wewnętrzną
1. Nikt nie opuszcza domu, braci, sióstr, matki, ojca, dzieci i pól z powodu Mnie… żeby nie otrzymał stokroć więcej…
a. Jezus nie mówi, by zaniedbać najbliższych, ale by wszystkie nasze relacje, uczucia, działania były uporządkowane, tzn. skierowane ku większej chwale Bożej. Nie chodzi zatem o to, byś fizycznie odszedł z domu, od najbliższych (choć i to też może być potrzebne), ale byś nie trwał w relacjach, w których jesteś związany pępowiną z innymi, byś nie dbał bardziej o dom niż o relację z Jezusem. Być może Jezus kolejny już raz chce nam uświadomić, że On ma być w centrum naszego życia, bo tylko wtedy inne relacje, sprawy będą miały swoje właściwe miejsce. Może więc opuścić dom i innych należy po to, by na nowo ich pokochać, by wejść w nowe relacje pełne Bożej Miłości?
Co to może oznaczać dla Ciebie, Twoich relacji, Twojego małżeństwa (co jako żona możesz z siebie dać, by mąż czuł się przez Ciebie kochany, co jako mąż możesz dać żonie, by czuła się kochana)?
b. Słowa Jezusa można odnieść nie tylko do relacji, rzeczy zewnętrznych. Może nawet bardziej dotyczą one naszych przywiązań, pewnych nawyków, obszarów, które mocno trzymamy pod kontrolą jak na przykład naszej sfery uczuciowej, swoich racji, których bronimy za wszelką cenę? Zobacz te przestrzenie, które trudno jest Ci opuścić. Poproś Jezusa o pomoc w odzyskaniu wolności w tych miejscach, by zrobić przestrzeń dla Boga.
c. Zauważ, że jeśli nie trzymamy się kurczowo domu, siebie, innych stajemy się bardziej otwarci na to, co spotykamy w życiu. Nasze oczy stają się bardziej otwarte, więcej możemy dostrzec, więcej usłyszeć, w naszym sercu robi się więcej miejsca dla innych. To sprawia, że możemy więcej dobra otrzymać, by dalej się nim dzielić. Jakie konkretne dobra otrzymałeś dzisiaj od momentu otworzenia oczu do chwili obecnej? Uświadom sobie, że wszystko co otrzymałeś jest wyrazem Bożej miłości do Ciebie. Podziękuj za to.
2. … wielu pierwszych będzie ostatnimi, a ostatnich pierwszymi.
Boże Królestwo nie jest z tego świata. To co według prawa ludzkiego jest pierwsze, według Bożego prawa może być ostatnie. Boże Królestwo rządzi się bowiem prawem serca. To zupełnie inne prawo. Spójrz na siebie według Bożego prawa. Tak, jak patrzy kochający Bóg- Ojciec na Ciebie, dla którego jesteś pierwszy. Co widzisz?
Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.
Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).
Dodaj komentarz
Chcesz dołączyć do dyskusji?