Medytacja Łk 7,11-17

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna: Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Jezus wraz z uczniami przebywa w Galilei, idzie do miasta Nain. W momencie, gdy zbliża się do bramy miasta spotyka kondukt żałobny.  Na jego przodzie idzie matka zmarłego syna, która jest również wdową. Kobieta płacze. Jezus lituje się nad nią. Wskrzesza zmarłego. Ludzie czują lęk, zaniepokojenie. Spróbuj zobaczyć siebie w tym obrazie: gdzie jesteś? Kim jesteś?

Prośba o owoc medytacji: o łaskę zaufania Jezusowi

  1. Gdy Pan ją zobaczył, ulitował się nad nią i powiedział: “Nie płacz”.

Jezus spotyka wdowę, w momencie, kiedy jest w beznadziejnej sytuacji – straciła jedynego syna. W tamtym czasie dzieci stanowiły jedyne zabezpieczenie dla rodziców. Zatem wdowa miała przed sobą perspektywę i samotności i nędzy. I wtedy przychodzi Jezus, by dać jej nie tylko pocieszenie, ale zrozumienie, że Bóg zawsze jest z nią i chce, by była szczęśliwa.

  • Przypomnij sobie trudne momenty, kiedy myślałeś, że jest naprawdę źle, kiedy nie widziałeś żadnych szans na ratunek, na wyjście z tych beznadziejnych sytuacji…. a jednak jesteś dzisiaj “tu i teraz”…kto Ci pomógł… kto pocieszył…kogo Ty prosiłeś o pomoc…. spróbuj zobaczyć jak Jezus wtedy zatroszczył się o Ciebie.
  • Jezus spotka kobietę, kiedy ona jest w niezwykle trudnej sytuacji. Być może dopiero teraz kobieta stała się na tyle otwarta, by pozwolić Jezusowi na spotkanie się z nią. Przyjrzyj się kiedy Ty masz największą gotowość na spotkanie się z Jezusem. Jaka jest Twoja relacja, Twoje spotkania z Nim kiedy “wszystko jest dobrze”?
  1. … mówię ci wstań!….zmarły usiadł i zaczął mówić

Każdy z nas ma w sobie umarłe obszary (nasze zranienia, brak wiary w swoje możliwości…), pragnienia. To co po ludzku jest zmarłe dzięki Jezusowi może odzyskać życie. Zaproś Jezusa, aby razem z Tobą odwiedził to, co masz w sobie umarłego. Poproś Go o łaskę spojrzenia na te rzeczy w nowym świetle, tak by ożyły i mogły żyć “pełnią życia”.

  1. Wszystkich ogarnął lęk i wychwalali Boga

W sytuacjach, których nasz rozum nie jest w stanie pojąć ogarnia nas lęk. Zobacz te sytuacje w swoim życiu, kiedy z powodu niezrozumienia bałeś się. Czego dotyczyły? czego Cię nauczyły? jakie konkretne dobro przyniosły? Podziękuj za to Jezusowi.

  1. Dzisiaj, teraz Jezus przychodzi do Ciebie. Patrz na Niego i bądź z Nim. Pozwól sobie zanurzyć się w Jego miłości.

 

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *