Medytacja Łk 4,31-37

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna:Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Jest szabat, dzień wolny od pracy. Jezus idzie do Kafaranum. Tam spotyka się w synagodze z ludźmi. Nagle rozlega się krzyk pewnego człowieka, który zarzuca Jezusowi, że przyszedł ich zgubić. Jezus rozpoznaje demona i rozkazuje mu wyjść z tego człowieka. Zobacz zdumienie ludzi widzących ten cud. Może Ty też jesteś podczas tego zdarzenia w synagodze?

Prośba o owoc medytacji: o przemianę mojego serca

1. Jego nauka budziła zdziwienie, gdyżJego słowo było pełne mocy.

Słowo Jezusa jest pełne mocy, tj. władzy (tłum. Grecko – polski Nowy Testament). Bóg codziennie daje nam inne Słowo w liturgii czytań z dnia. To Słowo jest pełne mocy, jest wskazówką czego mamy w danym dniu szukać, do czego się odnosić i jakim Słowem żyć. To jest bardzo konkretne Słowo, które Bóg każdego dnia kieruje do nas. Ono przemieniaTwoje serce, dokonuje cudu w Twoim życiu. Wystarczy tylko, że weźmiesz codziennie rano lub dzień wcześniej wieczorem Ewangelię do ręki i powoli będziesz ją czytać.

Które Słowo z dzisiejszego fragmentu przemienia Twoje serce, porusza je? Do czego zachęca?

2. Uzdrowienie, którego dzisiaj Jezus dokonuje, ma miejsce w szabat. Jest dla opętanego człowieka wyzwoleniem, uzyskaniem odpoczynku, który umożliwia ponowne otwarcie się na na Boga, a tym samym daje początek nowemu życiu. Ten wspomniany odpoczynek jest również bardzo istony dla nas. Jest czasem regeneracji sił, zmiany naszego postrzegania trudności i zarazem czasem zebrania energii na dalszą pracę dla chwały Bożej. Jak dbasz o swój odpoczynek? Jak pozwalasz się uzdrawiać Jezusowi w swój czas szabatu? Co jest dla Ciebie odpoczynkiem? Jak w gronie rodzinnym, wśród najbliższych dbasz o Wasz wspólny odpoczynek, który będzie przemieniać Waszą relację?

3. Podziękuj Jezusowi za cuda (jakie?), które dzisiaj dla Ciebie zrobił.

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *