Medytacja Łk 21,5-11

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna: Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Piękna, przyozdobiona szlachetnymi kamieniami świątynia. Wokół zgromadzeni są ludzie, którzy podziwiają jej piękno. Nagle zaczyna się świątynia rozpadać. Zobacz reakcje ludzi. Może też jesteś wśród nich.

Prośba o owoc medytacji: o łaskę życia w uważności

  1. … z tego wszystkiego czemu się przyglądacie, nie pozostanie kamień na kamieniu. Wszystko legnie w gruzach.

– Spójrz na swoje życie, przypomnij sobie sytuacje, kiedy wydawało Ci się, że wszystko się wali, że trudno będzie wstać. Jak Chrystus wtedy Ciebie prowadził? Jakie dobra powstały z tych trudności? Co nowego, dobrego urodziło się?

– Popatrz również na swoje życie, na siebie w kontekście nietrwałości i tymczasowości życia na ziemi. Zauważ, jak wpływa na Twój sposób patrzenia, postrzegania innych i spraw, które Ciebie dotyczą uświadomienie sobie, iż życie na ziemi jest tylko pewnym etapem, odcinkiem dużo większej całości – życia wiecznego.

 

  1. Uważajcie, abyście nie zostali wprowadzeni w błąd!

Dlaczego Jezus chce abyśmy byli uważni? Jakie korzyści przynosi trwanie w uważności? Do czego prowadzi jej brak?

Jaka jest Twoja uważność? Na ile jesteś w pełni obecny we wszystkich swoich działaniach: w wykonywaniu obowiązków, odpoczywaniu, spotkaniach z innych, na modlitwie? Co pomaga Ci być uważnym, a co przeszkadza (weź pod uwagę zarówno czynniki zewnętrzne, jak i to co jest w Tobie, Twój stan psychiczny, emocjonalny, duchowy)? Warto przyjrzeć się uważności w kontekście szukania woli Bożej. Nasze życie nie jest wybieraniem pomiędzy bielą a czernią, ale poszukiwaniem większego dobra w szarości, bo ona też ma różne odcienie. To, co Boże nie zakłóca naszych obowiązków, ale pomaga w ich wykonywaniu na większa chwałę Bożą, Bóg nie objawia się w fajerwerkach, ale w codziennym zwykłym życiu. Jak Twoja uważność pozwala Ci to dostrzegać? Jak wygląda Twoje poszukiwanie woli Bożej?

 

  1. Jezus mówi do Ciebie: nie trwóż się. Pozwól sobie usiąść koło Niego i być w pełni obecnym na tym spotkaniu.

 

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *