Medytacja Łk 21,5-11

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna:Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Piękna, okazała świątynia. Jej mury przyozdobione są wspaniałymi kamieniami. Wyobraź sobie całe wnętrze tej świątyni i jej wygląd z zewnątrz. Dostrzeż też zgromadzonych tam ludzi, którzy podziwiają jej piękno. Może też jesteś wśród nich.

Prośba o owoc medytacji: o łaskę życia w uważności

 1.Świątynia jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami … z tego wszystkiego czemu się przyglądacie, nie pozostanie kamień na kamieniu. Wszystko legnie w gruzach.

a) Popatrz na swoje życie, na siebie w kontekście tymczasowości życia na ziemi, pewnego etapu na drodze do życia wiecznego. Dokonaj, z tej perspektywy nietrwałości, rewizji swoich priorytetów, zasad, relacji z innymi ludźmi, ze sobą samym. Zauważ zmiany w postrzeganiu tych spraw, może ich pewne przewartościowanie.

b) Czasami w życiu zachwycamy się tym co jest zewnętrzne i karmi nasz wzrok, czyli zatrzymujemy się na kamieniach z dzisiejszej ewangelii. Dotyczy to wszystkich przestrzeni naszego życia: w domu walczymy o porządek, w pracy o pochwały i finanse, w życiu duchowym chwytamy się tego, co daje silne doznania emocjonalne, lubimy wielkie oprawy Mszy św. W kontekście zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia będziemy zabiegać o piękny wystrój domu, smaczne potrawy, może upominki. To wszystko oczywiście też jest dobre i potrzebne, ale pod jednym warunkiem, że prowadzi nas do głębi, do coraz większego zjednoczenia w Bogu. Jeśli tak nie będzie, to legniemy w gruzach jak świątynia. O co dbasz w swoim życiu? Czym wypełniasz świątynię, którą Ty sam jesteś, którą jest również Twój dom, rodzina?

c) Spójrz na swoje życie, przypomnij sobie sytuacje, kiedy wydawało Ci się, że wszystko się wali, że trudno będzie wstać. Jak Chrystus wtedy Ciebie prowadził? Jakie dobra powstały z tych trudności? Co nowego, dobrego urodziło się?

  1. Uważajcie, abyście nie zostali wprowadzeni w błąd!

Jezus zachęca nas do uważności, roztropności, rozeznawania naszych działań. Bądź w jednym: jak się modlisz bądź w modlitwie, jak gotujesz bądź całym sobą przy gotowaniu, jak rozmawiasz z drugą osobą – bądź cały dla niej obecny. Jaka jest Twoja uważność?

  1. Jezus mówi do Ciebie: nie trwóż się. Pozwól sobie usiąść koło Niego i być w pełni obecnym na tym spotkaniu.

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *