Medytacja Łk 19,1-10

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna: Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: tłum ludzi na drodze, Zacheusz wchodzi na niewysokie, rozłożyste drzewo, by zobaczyć Jezusa, który idzie tą drogą. Jezus zauważa Zacheusza i zatrzymuje się, by powiedzieć, że chce teraz odwiedzić go w domu. Zacheusz schodzi szybko z drzewa i zaprasza Jezusa do swojego domu. Czy Ty też tam jesteś?

Prośba o owoc medytacji: o pragnienie spotkania z Jezusem, które jest źródłem mojej przemiany (każde spotkanie z Jezusem jest źródłem przemiany albo do spotkania nie doszło)

  • Zacheusz chciał zobaczyć Jezusa. W tłumaczeniu greckim napisane jest, że szukał by ujrzeć Jezusa. Jezus zaś chciał spotkać się z Zacheuszem.
  • Za Zacheusza chcę, stało konkretne działanie – szukanie, wyjście z domu, poza swoje bezpieczne miejsce. Zastanów się dlaczego Zacheusz chciał tak bardzo zobaczyć Jezusa? Co takiego stało się w życiu Zacheusza, że  pragnął spotkać Jezusa? Jak spotkanie z Jezusem przemieniło Go?
  • Co takiego było w Zacheuszu, że Jezus zauważył go w całym tłumie? Co Jezus zobaczył dobrego w Zacheuszu? Dlaczego chciał go odwiedzić?
  • W życiu szukamy tego, czego pragniemy lub tego, co zagubiliśmy, by odnaleźć na nowo. Czego i jak Ty w życiu szukasz? Co dla Ciebie znaczy chcę i co dalej z tym chcę robisz? Jakie konkretne działania podejmujesz, by chcę prowadziło Ciebie do osiągnięcia Pełni Życia? W jakich przestrzeniach swojego życia pozostajesz tylko na chcę? Dlaczego?

 

  • …wszyscy widząc to szemrali, bo Jezus przyjmuje osobę społecznie odrzuconą. Zastanów się nad swoim wydawaniem sądów, opinii o innych. Czym kierujesz się oceniając innych i dlaczego to robisz? W jaki sposób Twoje opinie wpływają na innych: prowadzą ich do wzrostu czy blokują ich? Jak Ty reagujesz na opinię innych? Jak Jezus patrzy na tych, których oceniasz? Jak na Ciebie patrzy, gdy inni Ciebie oceniają?

 

  • Dzisiaj Jezus puka do Twoich drzwi. Zaproś Go i bądź z Nim. Patrz na Niego. Spotkanie z Jezusem przemienia każdego, jak przemienia Ciebie?

 

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *