Medytacja Łk 19,1-10

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna:Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Jezus przychodzi do miasta Jerycho, położonego w tropikalnej dolinie Jordanu, ok. 10 km na północ od Morza Martwego. Tam czeka na Niego tłum ludzi. Jest też Zacheusz. Ze względu na swój niewielki wzrost wchodzi na rozłożyste drzewo, by zobaczyć Jezusa, który idzie tą drogą. Jezus zauważa go i zatrzymuje się, by powiedzieć, że chce teraz odwiedzić go w domu. Zacheusz schodzi więc szybko z drzewa izaprasza Jezusa do swojego domu. Gdzie Ty jesteś w tej scenie?

Prośba o owoc medytacji: o pragnienie spotkania się z Jezusem

  1. Zacheuszchciał zobaczyć Jezusa.W tłumaczeniu greckim napisane jest, że szukał by ujrzeć Jezusa. Nie mógł jednak ujrzeć z powodu tłumu. Jaki tłum Tobie przeszkadza w ujrzeniu, spotkaniu Jezusa? Co lub kto nim jest?
  2. Zacheusz wchodzi na drzewo, by zobaczyć Jezusa. Możemy przypuszczać, że bardziej kierowała nim ciekawość niż z serca płynące pragnienie spotkania Jezus. To pragnienie wystarczyło Jezusowi, by pójść do domu Zacheusza. Najpierw jednak musi on zejść z drzewa. Może więc Zacheusz nie musiał wspinać się na drzewo, nie musiał robić dodatkowych przedsięwzięć, by spotkać się Jezusem? Może, wystarczające mogło być dla Zacheusza bycie tam, gdzie był, w swojej codzienności, bo przecież właśnie tam Jezus chciał się z nim spotkać – w Jego domu. To ten dom powinien być przygotowany na ugoszczenie Jezusa.

Gdzie Ty szukasz spotkania z Jezusem? Jaki jest Twój dom, do którego Jezus pragnie przyjść?

  1. …wszyscy widząc to szemrali, bo Jezus przyjmuje osobę społecznie odrzuconą. Zastanów się nad swoim wydawaniem sądów, opinii o innych. Czym kierujesz się oceniając innych i dlaczego to robisz? W jaki sposób Twoje opinie wpływają na innych: prowadzą ich do wzrostu czy blokują ich? Jak Ty reagujesz na opinię innych? Jak Jezus patrzy na tych, których oceniasz? Jak na Ciebie patrzy, gdy inni Ciebie oceniają?
  2. Dzisiaj Jezus puka do Twoich drzwi. Przyjmij Go tak jak umiesz. Spotkanie z Jezusem przemienia każdego, jak przemienia Ciebie?

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).

 

 

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *