Medytacja Łk 17,7-10

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólnaProsić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Gospodarstwo składające się z pola i domu mieszkalnego. Na polu pracuje sługa, który po wykonanej pracy idzie do domu. Tam czeka na niego jego pan, który wydaje mu dalsze polecenia, Sługa musi więc przygotować posiłek dla swojego pana. Sługa może siąść do stołu dopiero po wypełnieniu swoich obowiązków Gdzie jesteś w tej scenie?

Prośba o owoc medytacji: naucz mnie Panie być sługą użytecznym

  1. Ta przypowieść uczy nas, abyśmy nie chełpili się z powodu pracy, którą wykonujemy ani też nie czuli się gorsi z jej powodu. Najważniejsze jest bowiem nasze zaangażowanie, tzn. abyśmy wykonywali pracę jak najlepiej, bo robimy ją dla większej chwały Bożej.

Spójrz na swoje obowiązki, swoją pracę: dlaczego ją robisz, co jest Twoim głównym celem? Jakie jest Twoje zaangażowanie? Jak świadomość, że wykonujesz ją jako swoje teraźniejsze powołanie, a pracodawcą jest Bóg, zmienia sposób postrzegania przez Ciebie Twoich obowiązków zarówno domowych jak i zawodowych?

  1. Kim jest sługa nieużyteczny? Może to ten, kto wykonuje swoje obowiązki tylko z posłuszeństwa i tylko w zakresie, jaki mu zlecono? Może to ten, kto wykonuje zadnia poprawnie, ale żadnych decyzji nie chce podjąć, ani nie chce ponosić odpowiedzialności za to, co robi – ani w życiu prywatnym ani w zawodowym?

Kim więc może być sługa użyteczny? Może to ten, kto oczekuje, ufa i tęskni za swoim Panem i sam zadaje pytanie Panu: co ja mogę dla Ciebie zrobić? Może to ten, kto w swoim życiu kieruje się Miłością i to ona sprawia, że sługa chce być posłuszny Panu? Może sługa użyteczny to ten, kto czuje się synem/ córką Boga i czuje się odpowiedzialny za to, co dzieje się w jego życiu?

Jakim sługą Ty jesteś, w Twojej codzienności, w miejscu, gdzie żyjesz i pracujesz? Co możesz zrobić, by stawać się coraz bardziej sługą użytecznym?

  1. Przyjrzyj się razem z Jezusem sobie, w pokorze, czyli prawdzie o sobie samym (pokora to widzenie siebie oczami Boga całościowo ze wszystkimi zasobami, talentami i słabościami). Zobacz jaki jesteś, jakim widzi Cię Bóg – jako swojego ukochanego syna/ córkę.

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *