Medytacja Łk 14,15-24

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna: Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Zobacz wielką ucztą przygotowaną przez pewnego człowieka, na którą zaprosił wielu gości. W dniu, kiedy nadszedł dzień uczty gospodarz posyła swojego sługę, aby powiedział zaproszonym ludziom, by przyszli, bo już jest czas uczty. Wszyscy zaproszeni odmawiają, każdy ma inną wymówkę: swoje ważne sprawy zawodowe, osobiste itp. i nie przychodzą. Gospodarz złości się na zaistniałą sytuację i wysyła ponownie sługę by zaprosił ubogich, ułomnych, niewidomych. kulawych. Ci przychodzą, ale nadal jest jeszcze miejsce. Zatem sługa na prośbę gospodarza ponownie idzie, tym razem do zaułków, uliczek, gdzie ludzie kompletnie nie spodziewają się zaproszenia. Przyjmują je i zapełniają cały dom. A gdzie Ty jesteś?

Prośba o owoc medytacji: abym kierował się w moim życiu większą chwałą Bożą

  1. W codziennym życiu ciągle spotykamy się z sytuacjami, w których musimy wybierać, decydować. Dotyczy to zarówno mniejszych spraw: zadzwonić czy nie zadzwonić?, pojechać gdzieś czy nie pojechać?, wysłać wiadomość czy nie wysłać?; jak i większych: zmiana pracy, miejsca zamieszkania, modlitwy, małżeństwa itp. Czym kierujesz się w podejmowaniu decyzji? Jakie są Twoje motywacje? W jaki sposób przebiega proces rozeznawania, kto Ci w tym pomaga?
  2. Dlaczego Ci, którzy w dzisiejszym fragmencie ewangelii wiedzieli o uczcie nie odpowiedzieli swoją obecnością na otrzymane zaproszenie? Dlaczego łatwiej było przyjść ubogim, ułomnym, niewidomym, tym którzy nie spodziewali się zaproszenia na ucztę? Która postawa jest Ci bliższa i w jakich sytuacjach: tych zaproszonych wcześniej czy ubogich i ułomnych? Dlaczego?
  3. Bóg zaprasza każdego z nas na swoją ucztę, czyli życie tu i teraz dla Jego większej chwały (czyli w miejscu gdzie teraz, w tej chwili jesteś: w domu, w pracy, na spacerze, w kinie, w kościele…). Co Ci przeszkadza a co Ci pomaga w kierowaniu się tą najwyższą motywacją w swoich działaniach? Zobacz, jak mogłyby wyglądać sprawy z ostatnich dni, Twoje relacje z najbliższymi, gdybyś miał na względzie jako pierwszą motywację większą Chwałę Bożą.
  4. Jezus Ciebie zaprasza na ucztę. Przygotował dla Ciebie to, co najbardziej lubisz. On sam czeka tam na Ciebie. Pozwól sobie iść na nią i ucztować razem z Jezusem.

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *