Medytacja Łk 1,39-56

 

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna: Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Maryja przebywa długą drogę prowadzącą przez góry, aby spotkać się ze swoją krewną Elżbietą. Chce podzielić sie z Nią radosną wiadomością. Po trwającej ok. 4 dni drodze dociera w końcu do domu Elżbiety. Pewnie jest bardzo zmęczona. Wita się z Elżbietą. Zaczynają rozmawiać. Spróbuj towarzyszyć Im w spotkaniu, posłuchaj Ich rozmowy, poczuj Ich głęboką radość.

Prośba o owoc medytacji: o głęboką radość ze spotkania z Bogiem

  1. (…) Maryja wybrała się w drogę i spiesząc się poszła…. Maryja była już w ciąży, a mimo to decyduje się wyruszyć w daleką aż ok. 130 km drogę prowadzącą przez góry. Dodatkowo czyni to w pośpiechu. Dlaczego spieszy się? Dlaczego to spotkanie jest dla Niej tak ważne? Zastanów się jaką kobietą była Maryja, jakie miała cechy? Opuszcza swoją strefę bezpieczeństwa, by iść na spotkanie, ku Nowemu. Czego Maryja uczy Cię swoją postawą? Jakie sytuacje powodują, że wychodzisz poza swoja strefę bezpieczeństwa? Jakie dobro one rodzą?
  2. Posłuchaj rozmowy Maryi i Elżbiety. Ich spotkanie jest wzorem głębokiego spotkania między ludźmi. One dzielą się tym, co dostały od Boga, dzielą się samym Bogiem. Są pełne radości, tej wewnętrznej. Z tej radości w łonie Elżbiety podskakuje dziecko. A jakie jest dziecko? Pełne zaufania, ciekawe świata, pragnące bliskości z druga osobą. Jakie jest Twoje wewnętrzne dziecko? Co i kiedy pozwala mu zaistnieć, obudzić się? Czy mu pozwalasz na to? Jak się z nim czujesz? Czego pragnie Twoje wewnętrzne dziecko?
  3. … wszystkie pokolenia będą mnie nazywać szczęśliwą, gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmogący. Maryja widziała działanie Boga w swoim życiu. Widziała, jakie konkretne dobra otrzymuje od Boga każdego dnia. To pozwalało Jej czuć się kochaną i szczęśliwą. Zauważ jakie dobra dzisiaj czy w ostatnich dniach otrzymałeś od Boga. W jaki sposób je przyjmujesz i co dalej z nim robisz?
  4. Bądź z Maryją u Elżbiety przez 3 miesiące. Przypatruj się w co i w jaki sposób Maryja robi w domu krewnej, jak Jej pomaga, jak z Nią rozmawia, kiedy i jak milczy…

 

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę , czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).