Medytacja Łk 12,35-38

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna: Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Zobacz rodzinę czekającą na powrót męża i ojca z pracy. Poczuj ich wyczekiwanie, ich nasłuchiwanie czy idzie. Usłysz jak ojciec puka do drzwi. Zauważ jak zachowują się ci, którzy na niego czekają, z jaką radością biegną do drzwi i witają się z ojcem, mężem. Może to Twoja rodzina, może sam siebie odnajdziesz w tym obrazie.

Prośba o owoc medytacji: o łaskę otwartych oczu, uszu i otwartego serca na pukanie Jezusa

  1. Niech wasze biodra będą przepasane, a lampy zapalone.

Mamy być gotowi do drogi, do tego, do czego zaprasza nas Bóg. Z jednej strony więc masz być w miejscu tym, którym jesteś, robić to co należy do dzisiejszych Twoich zadań, a z drugiej otwierać się na to, co otwiera się przed Tobą, nasłuchiwać i zauważać te kolejne nowe przestrzenie, do których Bóg Ciebie powołuje. Jedną z rzeczy, która przeszkadza nam być w otwartości jest nasz schematyzm, robienie, działanie automatyczne, bez zastanowienia po co i dlaczego. Zobacz, jakie schematy dominują w różnych przestrzeniach Twojego życia: w modlitwie, pracy, relacjach, czynnościach domowych. Co możesz zrobić, aby wychodzić poza schematy? Jakie owoce przynosi Twoja otwartość na nowe?

  1. Szczęśliwi słudzy, których Pan zastanie czuwających, gdy przyjdzie.

Zazwyczaj czuwamy, wypatrujemy tych, którzy są nam najbliżsi, nie chcemy przeoczyć pukania do drzwi, dzwonka w telefonie, e-maila. Jesteśmy spragnieni spotkania. Jeśli zanurzymy się  całkowicie w jakieś działanie, popadniemy w marazm, możemy nie usłyszeć nadejścia bliskiej osoby i do spotkania może nie dojść. Podobnie dzieje się w naszej relacji z Jezusem. On przychodzi, ale czy Ty czekasz na to spotkanie, słyszysz Jego pukanie? Jak wygląda, na czym polega Twoje czuwanie, Twoje wyczekiwanie na Jezusa?

  1. będzie im usługiwał. Jezus przychodzi, by Ci służyć. Wyobrazić sobie, jak Jezus przychodzi do Twojego domu, puka, Ty Go wpuszczasz i pyta się co może dla Ciebie zrobić, w jaki sposób może Ci pomóc. Może pozwolisz Mu umyć naczynia, naprawić zepsuty kran, a może zrobić prasowanie… Zobacz jak dla Ciebie to robi, a potem podziękuj Mu za pomoc.

 

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).

 

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *