Medytacja Lb 6,22-27

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna: Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: zobacz jakąś przestrzeń z twojego otoczenia albo miejsce, w którym byłeś.

Prośba o owoc medytacji: o otwartość i wrażliwość na dobro (Bóg jest dobry)

Zapraszam do refleksji nad tym, co przyniósł kończący się 2019 rok (zatrzymaj się nad każdym punktem, może będziesz mieć potrzebę jeszcze jednej lub kilku medytacji, daj sobie czas). Odsłoń siebie samego przed sobą i Bogiem, byś w Jego świetle spojrzał na swoje życie: z Jego delikatnością, wrażliwością i łagodnością.

  1. Znajdź miejsce, przestrzeń, które sprzyja refleksji: może to jest jakieś w twoim domu, może kaplica, a może będzie to podczas twojego spaceru.
  2. Retrospektywnie zauważ swoje wydarzenia, słowa, myśli, spotkanych ludzi, nowe okoliczności, to czym żyło twoje serce, jakie uczucia towarzyszyły ci w konkretnych zdarzeniach, jakie intencje, motywacje kierowały tobą – przyjmij wszystko, że tak było, że to pojawiło się w twojej rzeczywistości, nawet jeśli czegoś nie chciałeś lub coś było trudne. Nie oceniaj, tylko zauważ.
  3. Zobacz dobro, czyli to, co otworzyło cię na życie, relacje, chociaż może poczułeś trud swojej pracy i na początku wydawało ci się, że jest coś niemożliwe. Jakie dobro powstało, jakiej radości doświadczyłeś, od kogo otrzymałeś miłość i komu okazałeś? Co możesz zrobić lub nie zrobić, aby to wzmocnić?
  4. Zauważ również to, co nie było dobrem, co odbierało ci życie, radość, co może uważasz za swoją porażkę, co okazało się twoją nieumiejętnością kochania. Może te trudne do przyjęcia wydarzenia zmotywowały cię do szukania nowych rozwiązań, nowych dróg w twoim życiu? Przyjmij siebie i pojednaj to wszystko ze sobą, tak jak potrafisz, by móc dalej iść ku pełni Życia w Bogu i stawać się coraz bardziej do Niego podobnym.
  5. Odnów, pobudź w sobie pragnienia do zauważania dobra, które otrzymujesz od Boga, do stawania się coraz bardziej otwartym i wrażliwym na to, co dzieje się w twoim życiu i na drugiego człowieka. Z tymi pragnieniami i ciekawością wejdź w Nowy Rok.

 

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *