Medytacja J 8,21-30

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna: Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Zobacz Jerozolimę, Górę Oliwną. Tam przebywa Jezus. Następnie schodzi z Góry i udaje się do świątyni. Schodzą się ludzie. Jezus siada i zaczyna mówić. Zaczyna przygotowywać ludzi do swojego odejścia. Zobacz wszystkich zgromadzonych i przyjrzyj się samej świątyni jak wygląda.  Usłysz i zobacz na ludzkich twarzach niezrozumienie słów Jezusa. Możesz zrobić miejsce dla siebie w tej scenie.

Prośba o owoc medytacji: abym zawsze pragnął mieć otwarte oczy i serce na działanie Jezusa w moim życi

1. Jezus zapowiada swoje odejście, mówi wprost: Ja odchodzę.

On już wie, że Jego misja na ziemi dobiega ku końcowi. Chce przygotować na swoje odejście tych, którzy wokół Niego się zbierają. To mógł być już trudny czas dla Jezusa. Prawdopodobnie nie uławiała Mu tego też postawa ludzi, ich brak zrozumienia, ich przypuszczenia, że może chce targnąć się na swoje życie. Jezus odchodzi i być może po ludzku odczuwa rodzaj klęski, niespełnienia swojego zadania. Po ludzku, bo z Bożej perspektywy to, co zrobił nabiera zupełnie innego wymiaru. Jezus do końca wypełnił wolę Bożą.

a. Może warto dzisiaj spojrzeć na swoje życie, swoje klęski, kompleksy, to co tak bardzo doskwiera patrząc po ludzku – nazwij to konkretnie i zobacz jak te same rzeczy może postrzegać Bóg? Może to, co jest dla Ciebie porażką – dla Boga jest sukcesem? Może Twój kompleks w oczach Boga jest pięknym dziełem sztuki…? Pomyśl o tym i podziękuj.

b. W jaki sposób możesz i chcesz pomóc Jezusowi w tym czasie odchodzenia? Rozejrzyj się może wokół Ciebie są ludzie, którzy odchodzą – nie tylko fizycznie umierają, ale również psychicznie, duchowo. W każdym z nich mieszka Jezus, tak samo jak w Tobie. Jak im pomożesz? Może Ty sam potrzebujesz pomocy – co dobrego dla siebie zrobisz

2. …a wy będziecie Mnie szukać i umrzecie w swoich grzechach. (…) Jeśli nie uwierzycie...

W życiu szukamy rzeczy, które są dla nas cenne, które nas karmią. Szukamy tego, co wcześniej zasmakowaliśmy, doświadczyliśmy, stąd nasza tęsknota i szukanie. Może dlatego Jezus mówi: jeśli nie uwierzycie, czyli nie doświadczycie, nie spotkacie się ze Mną, spędzicie życie na szukaniu, bo nie będziecie wiedzieć czego szukacie. A jeśli znajdziecie, to być może nie rozpoznacie, że to Ten, którego szukacie.

Na czym polega Twoja wiara? Jak doświadczasz Bożej obecności, Bożego działania w Twoim życiu? Jak wyglądają Twoje spotkania z Jezusem? Jaka jest różnica na przeżyciu drogi z Jezusem a spędzeniu czasu na ciągłym poszukiwaniu? Jak wygląda to w Twoim życiu

3. Ja jestem

On jest. On – Jezus, Syn Boga jest. Jezus kilka razy mówi: Ja jestem (JA JESTEM jest też imieniem Boga, którym się przedstawił Mojżeszowi: IHWH – JAHWE – JESTEM, KTÓRY JESTEM). Jezus mówi o swojej tożsamości. Wie Kim jest, bez względu na to, co inni o Nim mówią i myślą i jaki obraz Jego noszą w sobie.

a. Jaka jest Twoja tożsamość? Kim Ty jesteś – dziecko stworzone na Boży obraz?, Kim się czujesz? I na ile to poczucie jest zgodne z Bogiem?

b. Co takiego było w słowach Jezusa, że wielu uwierzyło w Niego?

c. Jezus jest cały czas obecny. Pobądź kilka minut w Jego Obecności, poczuj Jego Miłość do Ciebie.

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *