Medytacja J 8,21-30

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna:Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Wyobraź sobie miejsce spotkania Jezusa z Żydami: może to jakiś plac w mieście, wokół którego są budynki, drzewa, gdzieś w oddali chodzą inni ludzi. Jezus kolejny już raz zapowiada swoje odejście. Zebrani Żydzi nie rozumieją jednak tego, co Jezus mówi. Może widać na ich twarzach zaskoczenie, podejrzewają bowiem nawet że Jezus chce popełnić samobójstwo. Jezus zaczyna wówczas mówić o sobie jako Synu Boga Ojca. Posłuchaj tego dialogu. Bądź obecny w tej scenie.

Prośba o owoc medytacji: abym coraz bardziej wierzył i ufał Bogu

  1. Samotność i niezrozumienie.

Jezus spotka się z ludźmi, którzy pomimo, iż słuchali Go wielokrotnie i widzieli jak swoim życiem, postawą daję świadectwo o Bogu Ojcu, nie rozumieją Jego słów. Czy rzeczywiście słowa Jezusa są tak niezrozumiałe, czy może jest inna przyczyna, która nie pozwala Żydom Go zrozumieć? Z czego może wynikać to niezrozumienie? Jezus nie żyje w osamotnieniu, ma przyjaciół, znajomych, spotyka się z ludźmi. Można żyć, być w tłumie a jednak czuć się samotnym, czym innym jest bowiem takie zwykłe przebywanie wśród ludźmi a czym innym życie z drugim człowiekiem w pełnym zaufaniu, silnej więzi emocjonalnej, duchowej, psychicznej. Jezus nie poddaje się rozpaczy, nie pyta, dlaczego, jedynie przestrzega przed niewiarą.

A. Spójrz na samotność Jezusa, jak sobie z nią radzi, co Mu pomaga, daje siłę. Może chcesz towarzyszyć Jezusowi, pomóc Mu w trudnych chwilach, tak jak potrafisz i czujesz.

B. Spójrz na swoje życie, swoje porażki, trudności w życiu, spotykanie się z niezrozumieniem czy chwilami osamotnienia. Jak sobie radzisz w tych momentach? Czego potrzebujesz? Skąd czerpiesz siłę, by iść dalej do przodu, by nie chować się w swoim bólu?

  1. Zaufanie i wiara.

Znalezienie Jezusa jest możliwe tylko przez wiarę. Żydzi na koniec dialogu w tej perykopie zaczynająwierzyć w Jezusa jako Syna Boga. Co takiego mogło się stać, co takiego Jezus powiedział, że postawa Żydów ulega zmianie? A może co takiego zadziało się w słuchających ludziach, w ich sercach, w patrzeniu na siebie, Jezusa, innych, w słuchaniu i słyszeniu Jezusa, że zaczyna wzrastać w nich wiara?

A. Zobacz na swoją postawę w stosunku do bliskich: co buduje wasze zaufanie, jaka jest twoja otwartość na zrozumienie drugiego, co buduje bliskość z innymi, jakiego to wymaga wysiłku od ciebie.

B. Jak troszczysz się o swój wzrost wiary w Boga? Jakich konkretnych działań się podejmujesz, które pielęgnują twoją relację z Nim i pomagają w coraz większym poznawaniu Boga i budowaniu coraz większego zaufania?

  1. Kim Ty jesteś?

Spotkaj się z Jezusem i zastanów się kim On jest dla Ciebie. Możesz z Nim o tym porozmawiać.

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).

 

 

 

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *