Medytacja J 20,11-18

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna: Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Ogród – zobacz jak wygląda, jakie rośliny, kwiaty, drzewa rosną. W tym ogrodzie jest grób Jezusa. Koło niego stoi Maria Magdalena i płacze. Może jest pełna lęku, że jej Pan został zabrany z grobu, a ona nie wie dokąd. W pewnym momencie Maria słyszy głos, wydaje się że znajomy. Ktoś pyta się jej dlaczego płacze. Maria nie rozpoznaje Jezusa. Wtedy Jezus wypowiada imię Marii Magdaleny. 

Prośba o owoc medytacji:  o spotkanie się z Jezusem Zmartwychwstałym

1. Kogo szukasz?

Maria Magdalena płacze, bo w grobie nie ma Jezusa. Nie wie gdzie może Go szukać, gdzie może Go znaleźć. A Jezus jest przy Niej, mówi do Niej. Ona jednak Go nie rozpoznaje. Dlaczego Maria Magdalena nie potrafi poznać swojego Pana? Co jej w tym przeszkadza, co jej to uniemożliwia?

Może jest to lęk, ból, który tak mocno ją pochłonął, że nie potrafi nic więcej zobaczyć. A może Jezus przychodzi inaczej niż ona oczekuje. Kogo więc szuka?

Czy czasem jak przeżywamy swoje trudności, zagubienie, słabości nie mamy oczekiwań, że pomoc czy rozwiązanie ma przyjść w określony sposób? Jaką mamy otwartość na przyjęcie zaskakujących, nowych sytuacji? Czy czasem podobnie dzieje się z naszą wiarą, z szukaniem  Boga w naszym życiu, naszej codzienności? Szukamy i nie znajdujemy, bo Bóg nie przychodzi tak jak my chcemy. On przychodzi tak jak do Marii Magdaleny – w sposób w jaki On chce. Pamiętaj, że: On jest w tobie, jest z tobą i nigdy cię nie opuszcza. Niezależnie od tego, jak bardzo byś się oddalił, Zmartwychwstały jest obok ciebie, wzywa cię i czeka na ciebie, abyś zaczął od nowa. (por. adh. Christus Vivit, Papież Franciszek, pkt.1).

Kogo szukasz? Jakiego Boga szukasz i jakiego znajdujesz w swoim życiu?

2. Posłanie.

Jezus czyni Marię Magdalenę apostołką, pozwala jej iść do ludzi i oznajmić, że Jezus żyje. Taka była jej misja, którą dostała od Chrystusa Zmartwychwstałego.

Dzisiaj ty masz wypełnić urząd apostolski, misję, która ma odzwierciedlenie w twoim codziennym życiu. Co ze Zmartwychwstania możesz przyjąć do swojego życia? Jakie nowe światło rzuca Zmartwychwstanie na twoją misję, na twoje życie? 

3. Spotkanie .

Maria Magdalena w końcu rozpoznaje Jezusa. Słyszy swoje imię i odwraca się od koncentracji na swoim sposobie działania do nowości Jezusa, który jest najpiękniejszą młodością tego świata (por. adh. Christus Vivit, Papież Franciszek, pkt.2). Następuje spotkanie. 

Teraz ty spotkaj się z Jezusem, może też usłyszysz swoje imię, może też wykonasz jakiś gest. Spotkaj się z Nim tak jak potrafisz.

 

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54). 

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *