Medytacja J 17,1-11a

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna: Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Dzisiejszy obraz to modlitwa Jezusa. Prawdopodobnie Jezus modli się na dworze, być może znalazł zaciszne miejsce wśród zieleni. Jezus podnosi wzrok ku niebu  i zaczyna się modlić. Bądź z Jezusem i posłuchaj Jego modlitwy.

Prośba o owoc medytacji: o pragnienie coraz większego poznania Jezus

1.Ja obdarzyłem Cię chwałą na ziemi przez wypełnienie dzieła, które mi zleciłeś.

Jezus okazuje chwałę Ojcu przez wypełnienie zadania. Gdybyśmy zadali pytanie dlaczego Jezus wypełnia zadanie, odpowiedź byłaby jednoznaczna – z miłości. Zatem oddać chwałę to okazać miłość. Wydaje się, że jedynym sposobem na okazanie miłości, tu na ziemi, jest zrobienie konkretnego gestu, uczynku osobie, której chcemy tę miłość okazać. Dalej, jeśli robisz coś dobrego dla drugiego człowieka, to okazujesz chwałę Bogu, gdyż w każdym z nas On mieszka.

Być może nie zawsze naszą pierwszą motywacją jest miłość, nawet w przypadku dobrych spraw. Motorem działania może być bowiem szeroko pojęty lęk: przed opinią  na własny temat, zdenerwowaniem bliskich czy dalszych znajomych lub potrzeba nakarmienia własnego ego.

W jaki sposób Ty okazujesz chwałę Bogu, w jakich konkretnych czynach dla najbliższych przejawia się ona? Zastanów się, jakie motywacje stoją za Twoimi działaniami. Nie oceniaj się, po prostu zobacz. Poproś Boga o oczyszczanie Twoich intencji.

2. Jezus mówi, że życie wieczne polega na poznaniu Boga i Syna Bożego (por. J 17,3). Życie wieczne nie jest zatem czymś, co możemy osiągnąć kiedyś, w bliżej nieokreślonej przyszłości, czy też po śmierci. Jest życiem, którym możemy cieszyć się tu i teraz. Jak Ty poznajesz Jezusa i Boga Ojca? W jakiej relacji jesteś z Nimi? Co może pomóc Ci w jeszcze większym poznaniu Boga (np. inna forma, czas modlitwy; zmiana jakiegoś schematu, nawyku…)?

3. Popatrz na Jezusa modlącego się do swojego Ojca. Posłuchaj, jak modli się w Twojej intencji, jak prosi o to, czego Tobie potrzeba. Jezus robi to z Miłości do Ciebie. Jakie uczucia w Tobie wywołuje modlitwa Jezusa?

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *