Medytacja J 16, 5-11

Tekst do medytacji: J 16,5-11

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna: Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Zobacz pożegnanie Jezusa. Posłuchaj jak Jezus tłumaczy  swoje odejście. Zobacz uczniów słuchających Jego mowy, może ich smutek, a może zrozumienie, że Jesus musi odejść. Bądź z nimi.

Prośba o owoc medytacji: o otwartość na działanie Ducha Świętego

1. Wejdź w obraz pożegnania Jezusa. Wsłuchuj się w słowa o Jego odejściu i przyjściu Ducha Świętego.

2. Czasami ktoś lub coś musi odejść, by powstało coś nowego. Zastanów się jaka jest misja Jezusa, a jaka Ducha Świętego. Przyjrzyj się sobie, czy potrafisz odejść, zostawić coś (swoje schematy, przywiązania, swoje dzieło, pracę, zadania, ale też może pretensje, żale…) dla większego dobra? Co Ci  w tym pomaga, co przeszkadza?

3. Dokąd idziesz? To pytanie do Ciebie. Zobacz dokąd idziesz, z Kim idziesz, czym kierujesz się na swojej drodze, jakimi drogowskazami wspomagasz się, jaka jest droga, którą podążasz do celu.

4. Jezus daje Ci Ducha Świętego Wspomożyciela. Tego, który ma Ci pomagać, wspierać w Twoim życiu, podejmowaniu decyzji, w kroczeniu do Boga. Jaka jest Twoja relacja z Duchem Świętym?  Jak postrzegasz działanie Ducha Świętego jako Twojego osobistego Wspomożyciela?

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).