Medytacja J 16, 5-11

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna: Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Jezus cały czas przebywa z uczniami w  wieczerniku i przygotowuje ich do swojego odejścia i przyjścia Ducha Świętego. Zobacz wieczernik, spójrz na Jezusa i uczniów. Poczuj atmosferę tego miejsca, tych chwil żegnania się Jezusa. Bądź w wieczerniku razem z uczniami i Jezusem.

Prośba o owoc medytacji: o wewnętrzną zgodę na procesy oczyszczania, które zbliżają mnie do Jezusa

  1. Oczyszczanie.

Jezus musi odejść, by mógł przyjść Duch Święty, który ma dokonać sądu nad światem. Ten sąd nie polega na potępieniu świata, ale jego oczyszczeniu z grzechu, tak by świat stawał się zdolny do coraz bardziej obfitszego owocowania. Samo oczyszczanie nie jest procesem łatwym i bezbolesnym, ale prowadzi do jednania świata.

Każdy z nas jest poddawany takiemu procesowi oczyszczania, po to by następowała w nas coraz większa integracja poprzez zrozumienie i przyjęcie swojej historii życia, świata uczuć, odbierania rzeczywistości. Proces oczyszczania pozwoli nam żyć w coraz pełniejszej Bożej radości. Spójrz wgłąb siebie: jakie twoje przestrzenie potrzebują oczyszczenia, jakie twojej akceptacji? Pozwól na ten proces, on pomoże tobie żyć w większej wolności, radości w Bogu.

2. Dokąd idziesz?

Jezus mówi do uczniów, że nikt z nich nie pyta Go dokąd idzie. Zastanawiające jest to, że  uczniowie nie zadają pytania, jakby nie chcieli wiedzieć, lękali się wiedzieć. Poznawanie prawdy wymaga stawiania pytań. Wiara wymaga pytań. Nasze życie wymaga stawiania pytań. Tutaj może mieć ujście nasza ciekawość, tutaj może być ona dobrze spożytkowana. Ile nieporozumień w rodzinach jest dlatego, że nie pytamy się, tylko domyślamy się i oczekujemy, że inni też się domyślą. NIe domyślą się! Warto to przyjąć i zaakceptować. 

Pomyśl jakie pytania nosisz w sobie, jakie potrzebują odpowiedzi – od kogo? Jakie pytania chcesz zadać dzisiaj Jezusowi? Masz teraz czas – pytaj …

3. Jezus za chwilę odejdzie do swojego Ojca. Pobądź dzisiaj ze Zmartwychwstałym Chrystusem, tak jak potrafisz … On pragnie twojego towarzystwa.

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54). 

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *