Medytacja J 15,1-8

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna:Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Wyobraź sobie krzew winogrona:łodygę, gałązki, owoce. Zobacz, jaki jest duży, jaki ma kolor, jaki kolor mają winogrona. Każda gałązka, aby mogła rosnąć czerpie sok z głównej łodygi. Spójrz, jak ten sok rozchodzi się do każdej gałązki, a każda gałązka, do której dotarł sok rośnie i zaczyna owocować. Zauważ, też gałązki suche, zwiędnięte do których nie dotarł sok. One nie mają owoców. Spójrz na cały krzew winorośli, który dzięki gałązkom czerpiącym soki z niego staje się coraz większy i piękniejszy.

 

Prośba o owoc medytacji: o odwagę na poddania się procesowi oczyszczania, by móc czynić więcej dobra dla Bożej chwały.

1.Kto trwa we Mnie, a ja w nim, ten przynosi obfity owoc, gdyż beze Mnie nic nie możecie uczynić.

a) Najpierw zauważ, że Jezus trwa w tobie, On jest w tobie. Nie musisz się wysilać, nic robić, aby On był. On jest. Jak doświadczasz Jego obecności w sobie? Jak świadomość obecności Jezusa wpływa na ciebie, na to co robisz, mówisz, poruszasz się? Jak czujesz się z Jezusem, który jest w tobie?

b) Jezus w tym fragmencie mówi o miłości jako wzajemnym trwaniu w sobie: krzew odżywia gałązki, które dzięki temu mogą owocować. Miłość polega na obopólnym udzielaniu sobie, a mianowicie na tym, aby miłujący dawał i udzielał umiłowanemu tego, co sam posiada … (św. Ignacy Loyola).Spójrz w głąb siebie: jakie masz dary, co jest twoim bogactwem? Szukaj w sobie tego, czym możesz dzielić się z innymi (gotujesz smacznie, umiesz naprawiać sprzęty, umiesz słuchać, ładnie uśmiechać się…). Czym dzisiaj podzielisz się ze swoimi najbliższymi? W jaki sposób okażesz im miłość?

2. Bóg, gałązkę, która rodzi owoce oczyszcza, by dawała ich jeszcze więcej.

Każda gałązka potrzebuje oczyszczenia, to pozwoli jej czerpać więcej życiodajnych soków z krzewu, a dzięki temu jeszcze więcej wydawać owoców. Jakie przestrzenie w tobie wymagają oczyszczenia, uporządkowania? Może wydaje ci się, że zmiana zakłóci twoje poczucie bezpieczeństwa, może inne lęki stoją przed zgodą na oczyszczanie (jakie?). Zobacz jednak, co zyskasz dzięki poddaniu się procesowi oczyszczania. Wyobraź sobie, jak to oczyszczanie stwarza w tobie nowe miejsca, na lepsze soki, bardziej wartościowe, dzięki którym ty poczujesz się szczęśliwszy i będziesz wydawać więcej owoców. Po tych owocach umożliwiasz innym poznawanie Boga, Jego dobroci, piękna. Warto więc zaryzykować i poddać się oczyszczaniu.

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).

 

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *