Medytacja J 15, 9-17

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna: Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Jezus jest ze swoimi uczniami. Zobacz to miejsce: może są w jakimś pomieszczeniu – przyjrzyj się jak wygląda: jakie są meble, jakie kolory mają ściany a może jest piękna pogoda i rozmowa ma miejsce na dworze, na łące, wśród zieleni. Spójrz na uczniów, na ich postawę, zasłuchanie. Spójrz na Jezusa – w jaki sposób mówi, czy gestykuluje, jaki ma głos, w co jest ubrany. Jezus mówi o miłości, posłuchaj tej rozmowy. Może też tam jesteś …

Prośba o owoc medytacji: o doświadczenie Bożej miłości

1.Trwajcie w mojej miłości. 

To są słowa Jezusa. Możemy zadać sobie pytanie, może trochę prowokujące, dlaczego mam trwać w miłości Jezusa? Czy tylko dlatego, że tak jest napisane, czy z lęku jeśli nie będę trwać to z pewnością będę potępiony, czy może jest inny powód, może z powodu mojej miłości do Niego albo Jego Miłości do mnie? Pomyśl dlaczego w życiu codziennym trwasz przy kimś: czy dlatego, że łączy cię z kimś silna więź czy jest to obowiązek, którego nikt za ciebie nie zrobi i jesteś osobiście za coś odpowiedzialny czy jeszcze co innego? Trwanie przy kimś nie jest przymusem i ciężarem dla nas, a tym samym my nie jesteśmy jego niewolnikami, jeśli jest naszą decyzją, naszym świadomym wyborem, aby zachować większe dobro (choć nie jest to jednoznaczne ze stałym odczuwaniem przyjemnego stanu psychicznego). Jak jest z twoją więzią z Jezusem? Jakie motywację tobą kierują?

2. Nazwałem was przyjaciółmi, gdyż dałem wam poznać wszystko, czego dowiedziałem się od Ojca. 

Myślę, że masz przyjaciół, a przynajmniej jednego i nie mówię tu o Jezusie czy Maryi, ale o jakimś człowieku. Jak wygląda wasza relacja? Jak wyglądają wasze spotkania? Co sobie nawzajem dajecie? O czym rozmawiacie? 

W tym fragmencie Jezus nazywa ciebie przyjacielem, bo dał ci wszystko poznać. Spójrz jakie to niesamowite! Czyż bycie przyjacielem nie wpływa na sposób postrzegania naszej relacji z Nim? Czy nie bywa tak, że chcielibyśmy, aby Jezus za nas wszystko załatwił i zapewnił zdrowie, dobrobyt i wiele innych spraw? Ale czy od tego jest przyjaciel? Czy tego powinnismy szukać w przyjaźni? Poddaj teraz w tym kontekście rewizji swoją relację z Jezusem, przyjacielem. 

3. To wam nakazuję, abyście się wzajemnie miłowali.

Św. Ignacy Loyola mówi, że miłość wyraża się bardziej czynem niż słowem. Dostrzeż teraz te gesty miłości, które dostajesz od innych ludzi (np. ktoś zrobił ci herbatę, podarował swój czas na rozmowę z tobą …)  i podziękuj za nie i za ludzi, których spotykasz na swojej drodze. Przez nich przychodzi do ciebie Bóg.

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54). 

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *