Medytacja J 10,22-30

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna: Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Jerozolima zimą jest chłodna (ok. 5 ͦC) i często deszczowa. Żydzi w końcu grudnia obchodzą święto Chanuka. Zatem w Jerozolimie jest tłoczno, pewnie zjechali się ludzie, by wspólnie świętować przez kolejne 8 dni. Jezus też tam jest. Chodzi po zewnętrznym dziedzińcu świątyni. Zostaje otoczony przez świętujących Żydów i odpowiada na ich zarzuty, pytania. Usłysz rozmowy, przyjrzyj się postaciom z obrazu. Poczuj chłód powietrza. Zobacz, gdzie Ty jesteś w tej scenie.

Prośba o owoc medytacji: o zaufanie Bogu, że jestem Jego ukochanym dzieckiem

1.Jak długo jeszcze będziesz nas trzymał w niepewności? Powiedz nam otwarcie (…)

a) Nie lubimy niepewności, może nawet wywołuje w nas lęk. Tworzy pewien stan napięcia, który jest trudno znieść. Tak bardzo chcielibyśmy pozbyć się takiego stanu, już wiedzieć, coś znać. Nawet czasem mówimy, że nawet jeśli coś będzie w naszym odczuciu niekorzystne, to przynajmniej już wiadome i będzie można dalej działać. Czekanie jest trudne. Warto jednak pozwolić sobie na odwagę wejścia we frustrację spowodowaną niepewnością, może jest ona jednym ze smaków naszego życia, może jest kiedy rodzi się coś nowego, nowe Dobro.

Przypomnij sobie swoje stany niepewności. Jakie było ich źródło? Jak przeszedłeś przez te stany? Do czego Cię zaprowadziły?

b) Czasem też sami budujemy w sobie niepewność. Może sami podważamy prawdę, wręcz na siłę szukamy argumentów, by podważyć czyjeś słowa, by samemu poczuć się albo niekochanym albo najbardziej wyjątkowym? Nam tak samo bywa trudno przyjąć usłyszaną prawdę jak ludziom w rozważanym fragmencie Janowej Ewangelii. Przecież Jezus na pytanie Jak długo…. odpowiada Już wam powiedziałem.. Zatem musieli już odpowiedź słyszeć, ale jej nie przyjąć.

Jakie są Twoje intencje w rozmowach z innymi? Czy umiesz czekać na odpowiedź? Czy dajesz sobie czas na udzielenie odpowiedzi? Jak słuchasz innych?

2. Dzieła, których dokonuję w imię mego Ojca, właśnie one świadczą o mnie.

Jakie Twoje dzieła świadczą, że jesteś synem/ córką Boga? To nie jest pytanie o wielkie akcje charytatywne, imprezy religijne, z których owszem płynie pomoc i Dobro, ale one również mogą karmić ego osób w nie zaangażowanych. To pytanie odnieś do Twojego najzwyklejszego, szarego dnia.

3. Ja też daję im życie wieczne…

Jezus nie mówi o życiu wiecznym w czasie przyszłym, lecz teraźniejszym. To nie brzmi jak obietnica, lecz to jest coś, co dzieje się teraz. Jezus w tym momencie, w każdej sekundzie daje Ci życie wieczne. Czym ono jest dla Ciebie? Jak doświadczasz tego życia wiecznego?

4. … nikt nie może ich wyrwać z ręki Ojca

Tu nie ma niepewności. Jest całkowita pewność, że Bóg kocha Cię takiego, jaki przed Nim dzisiaj stajesz. Poczuj się bezpiecznie w ramionach Boga i poczuj Jego miłość do Ciebie.

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *