Łk 1,26-38

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna: Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Zobacz Palestynę, miejsce obolałe do dzisiaj: niepokój, wojna. Spójrz na północ tej krainy, gdzie położona jest niewielka miejscowość Nazaret. Stoi tam synagoga, jest cmentarz i dom zrobiony z gliny, w którym mieszka Miriam. Miriam ma prawdopodobnie ok. 14 -16 lat. Zobacz jaką ma twarz, włosy, jak jest ubrana. Przychodzi do Niej Anioł Gabriel i mówi, że stanie się Matką Boga.

 

Prośba o owoc medytacji: o łaskę otwartości na zaproszenie Boga do Życia i odpowiadanie Mu na to zaproszenie

 

  1. Moje poczęcie.

Bóg wciela się w człowieka, by jak najbardziej zbliżyć się do niego. Czyni to z Miłości. Z tej samej Miłości chciał, byś i ty został poczęty. Pomyśl przez chwilę, jak niesamowitym wydarzeniem było Twoje poczęcie.

 

  1. Spotkanie Miriam z Aniołem Gabrielem.

Zatrzymaj się na obrazie: co przeżywa Miriam, gdy Anioł Gabriel daje Jej wewnętrzne poznanie, że stanie się Matką Boga? Ma przecież być żoną Józefa. Jakie uczucia się w Niej rodzą? Jakie pragnienia wypełniają Jej serce? Posłuchaj rozmowy Miriam z Gabrielem. Bądź tam i daj się zauważyć uczestnikom wydarzeń.

 

  1. Moje plany.

Bóg zburzył plan Miriam. Jest Ona w sytuacji prawdopodobnie zupełnie niezrozumiałej dla siebie. Zadaje pytanie Aniołowi: Jakże się to stanie …? Bóg wchodzi w Jej codzienność, w przyzwyczajenia. Burzy Jej porządek życia. Miriam może czuć niepokój, może czuć, że traci swoje plany, marzenia, ale nie ucieka. Być może wierzy, że Bóg przychodzi do Niej, by nadać jej życiu nową jakość, przemienić je i dlatego podejmuje się tego zadania.

Podobnie Bóg przychodzi do twojego życia. Przypomnij sobie, kiedy Bóg zburzył twoje plany. Jakie? Co wtedy czułeś i jak reagowałeś? Jak odpowiedziałeś Bogu? Jaki to miało wpływ na Twoje życie? Czasem możemy na początku nie wiedzieć do czego nowa, trudna sytuacja nas prowadzi, z czasem okazuje się, że ma ona głębszy sens, nabiera nowej jakości.

 

  1. Moje poczęcie dzisiaj.

Każdego dnia odbywa się twoje poczęcie, bo każdego dnia masz nową szansę na swoją zmianę, na odnowienie relacji ze sobą, z Bogiem, z najbliższymi. Jak czujesz się ze świadomością, że Bóg codziennie stwarza cię na nowo, lepi, nadaje kształt, pragnie, byś doświadczał coraz pełniej Życia z Nim?

 

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).

 

 

 

 

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *