Kontemplacja Łk 2,1-21

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna: Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do kontemplacji: Zobacz drogę z Nazaretu do Betlejem Maryi będącej już w dziewiątym miesiącu ciąży i Józefa: jak i czym podróżowali, jaka była droga, przez jaki teren wiodła. Ta wędrówka była spowodowana spisem ludności zarządzonym przez Kwiryniusza. W czasie przebywania w Betlejem Maryja rozpoczyna poród. Na świat przychodzi Jezus.

Prośba o owoc kontemplacji: o łaskę dogłębnego poznania Jezusa, który dla mnie stał się człowiekiem, abym Go bardziej kochał i więcej szedł w Jego ślady

  1. W dzisiejszej kontemplacji pozwól sobie na towarzyszenie Miriam i Józefowi, patrz jak sę zachowują, słuchaj co mówią, wąchaj zapachy.

Nazaret leży na północy Izraela, zaś spis ludności odbywał sie na południu – w Judei. Miriam i Józef musieli pokonać drogę ok. 160 km. Maryja była już w 9 miesiącu ciąży, a droga wiodła przez niebezpieczny teren Samarii. Jaka mogła być ta droga? Jaka była temperatura powietrza? Co mogli przeżywać Miriam i Józef? Po dotarciu do Betlejem, Miriam zaczyna rodzić. Sytuacja jest kryzysowa – poród, a Miriam i Józef nie mają, gdzie się zatrzymać. Poczuj niepokój Miriam, niepokój Józefa. Bądź z Nimi. Spróbuj odnaleźć się w tej sytuacji. Może udało Ci się zaprzyjaźnić z Nimi podczas drogi, być dla Nich użytecznym (jak wyglądała Twoja pomoc podczas drogi). Teraz szukacie miejsca i w końcu znajdujecie: jak wygląda, czy podoba się Wam? Miriam rodzi Jezusa. Czy i jak teraz pomagasz przy opiece nad małym Jezusem? Powoli zaczyna robić się ruch, przychodzą różni ludzie, pasterze. Jak oni się zachowują, jak wyglądają, co mówią? Może z nimi rozmawiasz? Przyglądaj się małemu Jezusowi, jak On reaguje na gości, swoją mamę, Józefa, na Ciebie. Może weźmiesz narodzone Niemowlę na ręce? Co odczuwasz?  Pamiętaj, że ta sytuacja nie przypominała tej znanej z bożonarodzeniowych kartek.

 

  1. Możesz zastanowić się, dlaczego Jezus stal się człowiekiem, co chciał Ci pokazać, czego nauczyć Ciebie (dostrzeż inne powody niż śmierć na krzyżu dla Twojego zbawienia)?

 

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).

 


0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *