J 19,25-27

Stanąć w obecności Bożej: Bóg jest obecny tu i teraz.

Prośba ogólna: Prosić Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.(CD46).

Ustalenie miejsca, obraz do medytacji: Zobacz miejsce śmierci Jezusa – Golgotę. Jezus wisi na krzyżu, a obok Niego znajdują się jeszcze dwa krzyże, do których przybici są złoczyńcy. Koło umierającego Jezusa stoją: Jan, cztery niewiasty, jedną z nich jest Maryja.

 

Prośba o owoc medytacji: bym stawał się bardziej uważny na potrzeby innych i swoje

 

  1. Obok krzyża Jezusowego stały …

Stać koło kogoś znaczy chcieć dawać swoje wsparcie komuś, wspierać, pomagać. Taka postawa jest wynikiem miłości do drugiej osoby, której chcemy towarzyszyć w każdym momencie życia, tym dobrym i tym trudnym. Być do końca z kimś wymaga od nas wierności, wielokrotnie przeniesienia uwagi z siebie na drugą osobę. W trudnej sytuacji również potrzebujemy odwagi, by patrzeć na cierpienie najbliższych. Stać przy kimś oznacza być z kimś, być obecnym w tym momencie z daną osobą nie tylko fizycznie, ale również emocjonalnie, myślami i duchowo. Czasem można być bliżej kogoś, z kim dzieli nas odległość geograficzna niż kogoś, kto mieszka z nami pod jednym dachem. W powyższym kontekście może wydawać się, że najbliżej powinniśmy być samych siebie, a tak często właśnie uciekamy od siebie.

Jak Ty jesteś ze swoimi bliskimi, jak przy nich stoisz? Jak blisko jesteś siebie samego? Jakie wsparcie dajesz innym i sobie?

 

  1. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia…

Zauważ, że umierający Jezus ujrzał tych, którzy przy Nim byli. Mimo swojego cierpienia i bólu widział tych, którzy chcieli przy Nim być. Można powiedzieć, że Jezus cały czas widzi każdego człowieka, cały czas troszczy się o każdego z nas i wtedy, kiedy mamy przyjemny czas i wtedy, kiedy dotykają nas trudności i wtedy, kiedy grzeszymy. Ważne jest abyśmy mieli pragnienie życia z Jezusem, włączania Go do swojej codzienności, czyli szukaniu w swoim życiu tego, co przyniesie większą chwałą Bożą, co będzie większym dobrem.

Zastanów się, jakie jest twoje patrzenie na innych? Jak doświadczasz patrzenia na siebie przez innych? Jak patrzysz na siebie samego?

 

  1. Niewiasto, oto syn Twój (…) Oto Matka twoja.

Jezus umierając zostawia swój testament: mówi do Maryi, żeby zobaczyła Jego umiłowanego ucznia jako swojego syna, a do ucznia mówi, by zobaczył w Maryi swoją matkę. On mówi do każdego z nas, że Maryja jest naszą mamą. Idąc dalej oznacza to, że Jezus jest naszym bratem i pragnie, by każdy z nas czuł się zaopiekowany przez Niego i Maryję. Spójrz na swoją relację z Maryją i Jezusem: kim Oni są dla ciebie, jak czujesz się w tej relacji?

 

Medytacja: Św.Ignacy zachęca w CD2 …Bo przecież nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę, czyli zostajemy tam, gdzie odczuwamy poruszenie… i nerwowo nie staramy się iść dalej, wszystkiego zaliczyć/odhaczyć.

Rozmowa końcowa: Rozmowę końcową, ujmując ją trafnie, należy odbyć tak, jakby przyjaciel mówił do przyjaciela, albo sługa do pana swego, już to prosząc o jaką łaskę, już to oskarżając się przed nim o jakiś zły uczynek, już to zwierzając mu się ufnie ze swoich spraw i prosząc go w nich o radę. Odmówić Ojcze nasz.(CD54).

0 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *